5.9 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeFőhírekEsélyegyenlőségENSZ-főtitkár: a 21. századnak a női egyenjogúság évszázadának kell lennie

ENSZ-főtitkár: a 21. századnak a női egyenjogúság évszázadának kell lennie

Minél nagyobb a nők aránya egy ország parlamentjében, annál több az újítás és a beruházás az egészségügyben és az oktatásban – mutatott rá az ENSZ főtitkára egy vasárnapi, a nemzetközi nőnap alkalmából közölt írásában.

Antonio Guterres a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című német lapban közölt vendégkommentárjában kiemelte, hogy

a nemek közötti egyenlőtlenség „korunk legnagyobb egyenlőtlensége, és az emberi jogok érvényesítését hátráltató legnagyobb kihívás”,

pedig a nemek egyenlősége megoldásokat kínál a jelenkor legsúlyosabb problémáira.

Kifejtette, hogy a nők évszázadok óta tartó diszkriminációja és a társadalmakban mélyen gyökerező férfiuralom roppant nagy egyenlőtlenséget okoz a gazdasági és a politikai rendszerben, ami szinte valamennyi területen tapasztalható.

A digitális technológiákat tekintve például „mélységesen aggasztó”, hogy nincs egyenlőség nők és férfiak között az egyetemeken, a startup cégekben – digitális innovációval foglalkozó feltörekvő vállalkozásokban – és a Szilícium-völgy nagyvállalatainál, holott ezek a tudományos intézmények és üzleti vállalkozások meghatározó befolyást gyakorolnak a jövő gazdaságára, ezért „nem engedhetjük meg, hogy bebetonozzák a férfiak dominanciáját”.

A leginkább nyilvánvaló példa a politikai képviselet területe.

A parlamentekben világszerte átlagosan háromszor több férfi van, mint nő, pedig az adatok azt mutatják, hogy minél több nő parlamenti képviselője van egy országnak, annál több az innováció, az újító szellemű fejlesztés és a beruházás az adott ország egészségügyi és oktatási rendszerében. „Nem véletlen, hogy rendre nő vezeti a kormányt azokban az országokban, amelyekben a lakosság jólétét és a környezeti fenntarthatóságot szem előtt tartva igyekeznek új meghatározást adni a gazdasági siker fogalmára” – írta az ENSZ főtitkára.

Az emberek által okozott problémákra létezik emberek által kidolgozott megoldás. Azonban ezekhez a megoldásokhoz fel kell számolni a nemek közötti egyenlőtlenséget. Ez nemcsak a nők, hanem mindenki javát szolgálná.

Ezért „a 21. századnak a női egyenjogúság évszázadának kell lennie”, méghozzá minden területen, „a béketárgyalásokon és a kereskedelmi tárgyalásokon, az üléstermekben és az osztálytermekben, a (világ legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő országait és ez EU-t összefogó) G20-csoportban és az ENSZ-ben”.

„Eljött az idő felhagyni a nők megváltoztatására törő próbálkozásokkal, és elkezdeni megváltoztatni a rendszereket, amelyek akadályozzák őket adottságaik kibontakoztatásában” – írta Antonio Guterres.

Nyitókép: MTI/AP/Jason DeCrow
infostart, Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work