Bruttó 7-14 ezer forinttal magasabb fizetést kapnak a 2017/2018-as tanévtől azok a pedagógusok, akik saját intézményük igazgatója szerint „jól dolgoznak”, ezért „megérdemlik” az életpályamodell bevezetésekor beígért béremelés utolsó részletét. Kiszámoltuk, milyen bruttó bérrel számolhatnak a pedagógusok 2017 szeptemberétől.
A pedagógusok bére 2013 és 2017 között átlagosan 50 százalékkal emelkedik, ez 175 ezer pedagógust érint, a béremelési program az ötödik évéhez ér, idén ősszel átlagosan újabb 3,5 százalékkal nőnek a bérek – jelentette be sokadik alkalommal Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, hozzátéve: az átlagbérek emelkedése ennél jóval alacsonyabb volt.
Az alapszakos/főiskola, valamint mesterszakos/egyetemi diplomás pedagógusok már megérzik majd a béremelés utolsó lépcsőjét. A pedagógus I fokozatban a 3-5 éves tanítási tapasztalattal rendelkezők főiskolai diplomával eddig bruttó 212 541, 2017 őszétől 219 240, egyetemi diplomával eddig 235 317, ezután 243 600 forinttal számolhatnak.
Mi alapján számoltunk?
Számításunk alapja a költségvetési törvényben szereplő vetítési alap – 2015-ig a minimálbérhez igazodtak a tanári bérek -, amelynek összege évek óta változatlan, még mindig a 2014-es minimálbér összegének felel meg, vagyis 101 500 forint. A köznevelési törvény szeptember 1-jétől hatályos szövegében az áll, a pedagógusok illetményalapja középfokú végzettség esetén a vetítési alap 120, alapfokozat (főiskolai végzettség) esetén 180, mesterfokozat esetén 200 százaléka. Ez 121 800, 182 700 és 203 000 forintot jelent.
Bruttó fizetések 2017 szeptemberétől a pedagógus I fokozatban
Bruttó fizetések 2017 szeptemberétől a pedagógus II fokozatban
Itt a csapda: nem mindenki kap majd ennyi pénzt
A köznevelési törvény szeptember 1-jétől hatályos szövegében az áll, „a köznevelési intézmény vezetője a pedagógus munkavégzése színvonalát, nyújtott munkateljesítményét kompetencia és teljesítményalapú értékelési rendszer alapján értékeli, és ennek figyelembevételével a munkáltató – tankerületi központ által fenntartott köznevelési intézmény esetében a köznevelési intézmény vezetője, szakképzési centrum esetében a tagintézmény-vezető javaslatára és egyetértésével – a tanévre vonatkozóan a pedagógus besorolása szerinti illetménytől eltérően is meghatározhatja az illetményét”. A törvényből azonban az is kiderül, hogy az igazgatói döntés miatt senkinek nem lehet alacsonyabb a bére, mint jelenleg.
A differenciált béremelésről szóló törvényjavaslatot még tavaly májusban nyújtották be, az ellen még a Nemzeti Pedagógus Kar is tiltakozott, ahogy a pedagógus-szakszervezetek sem rajongtak az ötletért. Főként azt kifogásolták, hogy a kormány ezzel az eszközzel a már beígért béremelést „osztaná fel” a tanárok között, miközben korábban ilyen dologról szó sem volt.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) levélben kérte arra az iskolaigazgatókat, hogy ne használják ki a törvény adta lehetőséget, az ugyanis „komoly ellentéteket, feszültséget” okozna a tanári testületekben, „ez a néhány ezer forint mindenkinek jár”.
Forrás: eduline.hu
Képek: eduline.hu, web.hu, femina.hu, Filantropikum.com, Szagértői vélemény – Blog.hu