Elnöksége, de lehet, hogy élete legnehezebb óráit éli át Donald Trump, miután volt személyes ügyvédje – és megbízható megoldó embere – Michael Cohen ellene vallott egy vádalku keretében, volt kampányfőnökét, Paul Manafortot pedig elítélték csalás vádjával. Közben egy újabb amerikai nő állt elő azzal, hogy az amerikai elnök évekkel ezelőtt erőszakoskodott vele.
Komoly csapás érte Donald Trumpot, korábbi személyes ügyvédje, Michael Cohen ugyanis nyolc vádpontban is bűnösnek vallotta magát. Ezek közül az amerikai elnökre nézve az a legveszélyesebb, amelyben Cohen közölte, „az elnökjelölt” utasította őt, hogy – megsértve a kampányfinanszírozás szabályait – fizessen két nőnek, Stormy Daniels volt pornószínésznőnek és Karen McDougal egykori Playboy sztárnak, hogy ne tegyék közzé a Trumppal folytatott viszonyuk részleteit.
Közben Trump egykori kampányfőnökét, Paul Manafortot bűnösnek találták banki és adócsalás vádjával. Bár a két ügy egyelőre aligha vezet az elnök leváltásához, Trump helyzete egyre bonyolultabbá válik.
Íme, a Trumpot leginkább veszélyeztető ügyek:
Az oroszokkal való állítólagos összejátszás
Robert S. Mueller különleges ügyész kitartóan nyomoz az után, hogy megpróbálták-e az oroszok befolyásolni a 2016-os amerikai elnökválasztás kimenetelét, s ha igen, volt-e összejátszás Trump és az oroszok között. Mueller már több mint húsz ember ellen vádat is emelt, többségük orosz állampolgár, ám akadnak olyanok is, akik Trump környezetéből kerültek ki. Trump, aki rendszeresen „boszorkányüldözésnek” nevezi a Mueller-vizsgálatot, nem hajlandó eskü alatt vallani az ügyben, ezt hivatalosan azzal magyarázza, hogy attól tart, bármiféle különbség lenne az ő, illetve más érintettek vallomása között, Mueller azonnal őt vádolná hazugsággal. Ez pedig alapot nyújthat az impeachment, azaz a leváltás felé.
Trump annyit már elismert, hogy az oroszok valószínűleg be akartak avatkozni az elnökválasztásba, ám azt határozottan cáfolja, hogy ő összejátszott volna Moszkva küldötteivel. Pedig több erre utaló jel is van, fia, valamint kampányának több képviselője például még a választás előtti nyáron találkozott olyan orosz állampolgárokkal, akik azt állították, Hillary Clintont lejárató anyagaik vannak. Trump azt állítja, hogy csak utólag szerzett értesülést a találkozóról. Gyanús volt kampánymenedzsere is, Paul Manafort is, aki közismerten orosz, illetve oroszpárti ukrán politikusokkal és üzletemberekkel állt kapcsolatban.
Manafort-ügy
Manafort ellen Mueller emelt vádat, s most ugyan elítélték őt, a vádak egyelőre gazdasági természetűek voltak. Azonban Manafort oroszokhoz fűződő kapcsolatai még napirendre kerülhetnek, a mostani per során ugyanis kiderült, hogy Manafort súlyos anyagi gondokkal küszködött, ám ennek ellenére ingyen vállalta el a kampányfőnöki tisztséget. „A per fő, ám meg nem válaszolt kérdése ez volt: mit tett ez az ember, akinek szüksége volt a pénzre, viszont csak egy értékkel rendelkezett, a Trumphoz való bejárással. A több évtizedes börtönbüntetés elé néző Manafortra valószínűleg komoly nyomás nehezedik majd annak érdekében, hogy válaszoljon Mueller ezzel kapcsolatos kérdéseire” – írta a The New Yorker magazin.
Michael Cohen lázadása
Cohen, aki korábban mindent elintézett Trumpnak, az utóbbi időben szinte üvöltve ajánlja szolgálatait az igazságszolgáltatásnak. A mellett, hogy megvádolta volt megbízóját azzal, hogy készpénzzel, és a kampányfinanszírozás szabályait megsértve vetette meg vele egykori állítólagos szeretői hallgatását, arról is beszámolt a napokban, hogy Trump előre tudott arról, hogy megbízottjai találkozni fognak az oroszok képviselőivel. Most pedig ügyvédje azt jelentette be, hogy Cohennek olyan dolgokról van még tudomása, amiről szívesen hallana Mueller, s Cohen kész arra, hogy mindent elmondjon a különleges ügyésznek.
Cohen képviselője azt a jogosnak tűnő kérdést is feltette, ha védence bűnt követett el a volt szeretők kifizetésével, akkor Trump miért ne lenne vétkes ugyanabban? Trump egy Twitter-üzenetben reagált, azt írta, ha valakinek szüksége lenne ügyvédre, ne Cohent alkalmazza.
Az amerikai igazságügyi minisztérium kedden bejelentette, vádat emelt Duncan Hunter kongresszusi képviselő ellen, aki saját céljaira használta fel a kampánypénzeket. Hunter – Trump egyik ismert szövetségese – állítólag nyaralásokat, tandíjakat, éttermeket és nagybevásárlásokat is finanszírozott szabálytalanul. Hunter mellett korábban hasonló sorsra jutott Trump másik ismert támogatója, Chris Collins is, aki ellen bennfentes kereskedelem miatt emeltek vádat. Bár ezekhez az ügyekhez nincs közvetlen köze Trumpnak, az semmiképpen sem használ neki, hogy a hozzá közel állókról sorra derülnek ki különféle szabálytalanságok és törvénysértések.
Summer Zervos-ügy
Summer Zervos, a Trump-féle „Apprentice” (Gyakornok) című valóságshow egyik szereplője korábban azzal vádolta Trumpot, hogy a műsor készítése során fogdosta és megpróbálta megcsókolni őt, most pedig azzal a váddal jelentette fel az elnököt, hogy az illetlen viselkedés letagadásával megsértette a becsületét. A vádiratban egyben felszólította Trumpot, hogy valamennyi olyan ügyben nyilatkozzon, amelyben Trump egykori nőismerősei azt állítják, az üzletemberből lett elnök zaklatta őket. Zervos szerint 19 ilyen ügy van, s egy részüket Trump állítólag hallgatási pénz kifizetésével vette rá a csendben maradásra.
Hova vezethet a botrányok durvulása?
Egyelőre nem túl messze, Trump többször is közölte, ha akarja, átveheti a Mueller-vizsgálat vezetését, sőt bárkit, akár saját magát is elnöki kegyelemben részesíthet. (Erre az esetre a demokraták valószínűleg tömegtüntetések szervezésével reagálnának.)
A republikánus elit is hallgat egyelőre, egyértelműnek tűnik, hogy Washingtonban arra várnak, hogy lássák, mi lesz az eredménye a novemberi időközi választásoknak. A botrányok ugyanis megváltoztathatják a szavazati arányokat: nem a keményvonalas republikánus Trump-párti választók hagyhatják el a tábort, hanem esetleg azok a polgárok, akik sohasem kötelezték el magukat teljesen Trump mellett. Akár csak úgy, hogy nem mennek el szavazni, s ezzel megerősítik a demokraták törvényhozási pozícióit. Ha az időközi választáson a republikánusok rosszul szerepelnek, akkor az elit elengedheti az elnök kezét, ha viszont jól, akkor nem várható gyökeres változás.
Arról sem szabad elfeledkezni, ha Trump távozásra kényszerül, alelnöke Mike Pence lesz az új elnök. Sokan akadnak, akik szerint a világ vele sem járna túl jól.
Forrás: HVG