NASSAU — Tovább tombol a Dorian hurrikán, amely a Bahamákon és Floridán már végigsöpört, hatalmas pusztítást és húsz halálos áldozatot hagyva maga után.
Az előrejelzések szerint még jobban felerősödik a vihar, amely a napokban az Egyesült Államok keleti partvidékére csap le.
Bár a hurrikán előreláthatóan a partoktól mintegy 100 kilométeres távolságban halad majd el, a hatóságok attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma tovább növekszik, mivel a szigeteken vannak olyan területek, amelyek egyelőre megközelíthetetlenek.
– A pusztítás még nem ért véget! Arra kérünk mindenkit, hogy imádkozzanak az elhunytak családjáért és szeretteiért – nyilatkozta Hubert Minnis (65), a Bahama-szigetek miniszterelnöke.
Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkára és a sürgősségi segélyek koordinátora a Guardiannek elmondta, hogy az ügynökség becslései szerint a Bahama-szigetek északi részén mintegy hetvenezer ember továbbra is segítségre szorul. Az Abaco-szigetek nagy része pedig továbbra is elérhetetlen a mentőcsapatok számára. Az amerikai parti őrség szerda délutánig 114 embert mentett ki a vihar sújtotta területekről, közülük hatvanan súlyosan megsérültek.
– Biztonságba helyeztünk egy mindössze héthetes kislányt, aki a vihar pusztítása következtében vérmérgezést kapott. A legénység emellett egy hat- és egy hétesztendős gyermek életét is megmentette, akik már majdnem teljesen kihűltek, amikor rájuk találtak. A mentés sikeréhez nemcsak a hatóságok, hanem civil kezdeményezések is hozzájárulnak – mondta Keith Webb, a királyi haditengerészet egyik helikopterének másodpilótája.
Az ismét hármas fokozatúra erősödött hurrikán óránként 170-180 kilométeres széllökésekkel halad, két-három méter magasra felkorbácsolva az Atlanti-óceán hullámait. A Dorian hurrikán Georgia állam felől Virginia és Maryland irányába tart.
Kipusztíthatott egy madárfajt
Környezetvédők szerint a karibi szigetek egyik veszélyeztetett madárfaját is kipusztíthatta a vihar. A bahamai csuszka a szigetek fenyőerdeiben él, és eddig is veszélyben volt a folyamatos fakivágások és viharok miatt. Már 2018-ban is csak kettő példány élt.