13.8 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekBűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfóEmberölési kísérletért állt bíróság elé az öngyilkosjelölt sofőr

Emberölési kísérletért állt bíróság elé az öngyilkosjelölt sofőr

Emberölés kísérletéért ítélték hat és fél évre, mert nem törődött azzal, hogy többen is meghalhatnak az autóban amelyikkel szándékosan ütközött. Nem rajta múlott, hogy végül mindenki életben maradt. Az alkoholista férfinek ez volt a hatodik öngyilkossági kísérlete.

 

Az ügyész a vádlottal szemben kiszabott szabadságvesztés és a közügyektől való eltiltás tartamának a súlyosbítását, míg az ügyvéd a büntetés lényeges enyhítését kérte.

A vétlen autósnak köszönhető, hogy mindketten életben maradtak

2015 márciusában két személyautó ütközött a 47-es számú főúton Hódmezővásárhely és Székkutas között. A helyszíni szemlét végző rendőrök megállapították, hogy az autót vezető hódmezővásárhelyi férfi szándékosan rántotta a kormányt a menetirány szerinti bal oldalra, ahol összeütközött a vele szemben közlekedő járművel, őt kórházba vitték könnyebb sérülésekkel.

A vizsgálat később kiderítette, csak a szembe jövő vétlen autósnak köszönhető, hogy mindketten életben maradtak.

„Hirtelen észlelte a szembejövő autó irányváltoztatását és emiatt csak kismértékben tudta jobbra rántani a kormányt, ezért sikerült a frontális ütközést elkerülnie. A balesetet követően megkérdezte a vádlottat, hogy mi történt, aki azt a választ adta neki, hogy öngyilkos akart lenni, a tettét szándékosan követte el” – nyilatkozta az ügyész.

Öngyilkossági szándékkal ült be gépjárműjébe

2015. március 3-án délután, valahol a 192-es kilométertábla közelében a sofőr a szembe jövő autót vette célba. A férfi védője megpróbált magyarázatot adni: Az elkövetési magatartásra az a rendkívül beszűkült tudatállapot vezette, miszerint házassága megromlott, feleségével való kapcsolata teljes mértékben és helyrehozhatatlanul megromlott, és ez az elkeseredettség vezette arra, hogy öngyilkossági szándékkal beüljön a gépjárműbe, és ott öngyilkossági kísérletet próbáljon végrehajtani.

Az ügyész szerint tudnia kellett, hogy ezzel a vétlen autóst is megölheti.

„Kétségtelen, hogy a vádlott öngyilkosságot akart elkövetni, és nem volt célja kifejezetten a szembejövő számára ismeretlen sértett megölése. A sebesség megválasztásánál és a frontális ütközésre törekvésnél, nyilvánvalóan tisztában volt azzal, hogy nemcsak a saját életét oltja ki, hanem esetleg a szembejövő gépkocsi vezetője is halálos sérülést fog szenvedni” – nyilatkozta az ügyész.

Kivédhetetlen eset 

Az igazságügyi szakértő, Vida Gábor véleménye szerint ez egy kivédhetetlen eset. „Abban az esetben lehet csak valami remény a vétlen járművezető számára, hogy egy ilyen helyzetet elkerüljön, hogyha a jármű korábbi mozgása, mármint a szemben haladó jármű korábbi mozgása, valamilyen módon utalhat arra, hogy ott valami fog történni. Ebben az esetben van csak lehetőség arra, hogy a vétlen jármű vezetője valamilyen módon befolyásolja a történteket” – vélekedett.

És még így sem biztos, hogy mindketten túlélik. Az életben maradás esélyeit nagyban befolyásolja, hogy ki milyen kocsiban ült. Vida Gábor arra figyelmeztetett, hogy biztonsági öv nélkül a töredékére csökken a túlélés esélye. Ebben a balesetben például mindketten be voltak kötve.

„Csak a csodának köszönhető, hogy mások nem haltak meg, a vádlott részéről ez egy befejezett kísérlet volt, nem rajta múlott az, hogy nem következett be valamilyen halálos esemény” – mondta a Szegedi Ítélőtábla bírója.

Az öngyilkosok gyakran választják a vasutat

Az öngyilkos férfi saját nyomorába belerángatott egy vétlen embert. Ismerős helyzet – mondta a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke. Kollégái gyakran kénytelenek elszenvedni, hogy az öngyilkosok a vasutat választják.

„Tavaly körülbelül 150-200 ilyen eset volt, amiből nagyjából hetvenen öngyilkossági szándékkal kerültek a vonat elé, az összes többi pedig véletlen baleset. Minden második vagy harmadik napon vannak olyan események, amikor az mozdonyvezető ilyen kellemetlen helyzetbe kerülhet” – közölte a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke.

Ilyenkor az az előírás, hogy a mozdonyvezetőnek meg kell állnia és meg kell néznie, hogy mi történt. Ő találja meg először az elgázolt embert, vagy annak maradványait.

Alkoholista volt az autós

Ebben a mostani esetben a vétlen autó vezetője, csak annyit kért a bíróságtól, hogy az öngyilkosra a lehető legsúlyosabb büntetést szabja ki, amiért őt szemelte ki és belehajtott. Mint kiderült, az öngyilkos alig volt magánál a baleset pillanatában.

„A toxikológiai szakértői vélemény megerősítette, hogy a vádlott a vezetés megkezdése előtt nagyobb mennyiségű nyugtató tablettát vett be, a légalkohol mérés vizsgálati eredmény alátámasztotta, hogy a vádlott közepes fokú ittas állapotban vezette gépkocsiját a cselekmény elkövetésekor” – közölte az ügyész.

A férfi alkoholista volt. Felesége évekkel korábban elhagyta, amit a férfi nem tudott elviselni. Egy év alatt hatszor kísérelt meg öngyilkosságot, de mindig megmentették. Mindegyik kísérletét előre bejelentette a feleségének, aki minden alkalommal riasztotta a rendőrséget, aztán a mentők ellátták, majd elengedték.

Sokaknál az öngyilkossági kísérlet egy segélykiáltás 

„A jog rendelkezik arról, hogy tartósan indokolatlanul nem lehet zárt részlegen tartani valakit folyamatosan, tehát erre is vannak szabályok, hogy eleve, amikor bekerül egy páciens zárt részlegre, akkor a felvevő orvos 24 órán belül köteles a bíróság felé ezt jelenteni, 72 óráig bírói végzés nélkül tarthatja zárt részlegen, de 96 órán belül úgymond bírói szemlére kötelesek” – mondta Nagy Szilvia pszichiáter szakorvos.

Sokaknál az öngyilkossági kísérlet valójában egy segélykiáltás, hogy bajban van, és nem lát kiutat. Magyarországon a KSH statisztikai adatai szerint 1983-ban volt a legmagasabb az öngyilkosságok száma, nagyjából 4900-an vetettek véget az életüknek. A rendszerváltás után egyre kevesebb lett az öngyilkos, a legutolsó adat szerint 2016-ban 1700 körül volt a számuk. Ez jelentős csökkenés, de Magyarország még így is a legrosszabbak között van Európában. Nagy Szilvia szerint lehetne ezen javítani, ha ezek a bajba jutott emberek több figyelmet és segítséget kapnának.

Öt évet kapott első fokon a férfi

Ebben a mostani esetben a frontális ütközést okozó férfi majdnem egy másik vétlen ember halálát okozta. Ezért az ügyészség emberölés kísérlete miatt emelt vádat ellene. A bíróság elfogadta ezt a jogi minősítést.

„Maga az öngyilkosság, sem az elkövetése, sem annak a kísérlete nem egy büntetendő cselekmény, azonban hogyha ezt olyan módon követik el, hogy az mások, másnak a halálával együtt járhat, ezt nem törődve követi el valaki, akkor ez nem más, mint egy emberölés vagy emberölésnek a kísérlete” – mondta a Szegedi Ítélőtábla bírója.

Emberölés kísérletéért 5 évtől 20 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. A férfi első fokon öt évet kapott. A Szegedi Ítélőtábla ezt azonban megváltoztatta: hat év hat hónapra súlyosította. A férfi előbb-utóbb szabadlábra kerül, a bíróság azonban még a lehetőségét is kizárta annak, hogy újra autót vezethessen.

A férfit rongálásban is bűnösnek találták, amiért szándékosan összetörte a szembejövő autót. Az ítélet jogerős, a döntés ellen már nincs helye fellebbezésnek.

Forrás: Duna Kékfény

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem