Home Főhírek Belföldi hírek Elveszettnek hitt székely kincsre bukkantak az Országos Széchényi Könyvtárban

Elveszettnek hitt székely kincsre bukkantak az Országos Széchényi Könyvtárban

A Székely-krónika restaurálás előtt (Forrás: Országos Széchényi Könyvtár)

Az 1559-ben kiadott Székely-krónikát a második világháború alatt ellopták, túlélt egy bombázást és egy hatalmas tűzvészt is.

A krónika az 1940-es évek végén került az Országos Széchényi Könyvtárba. Éveken át a Régi Nyomtatványok Tárának egyik páncélszekrényében lapult, ahonnan csak a közelmúltban került elő.

Ez a kötet az első épen maradt könyv, amely 70 évvel később került elő a Székely Nemzeti Múzeum elpusztultnak hitt anyagából, és most a nemzeti könyvtár segítségével hazatérhet Erdélybe – olvasható az Országos Széchényi Könyvtár közleményében.

A visszavonuló német csapatok 1945-ben a kifosztott múzeumok értékeit is magukkal hurcolták, így került a sepsiszentgyörgyi múzeum több mint ötven ládányi gyűjteménye is abba a szerelvénybe, amely Zalaegerszeg vasútállomásán vesztegelt. Az oroszok bevonulását megelőző napon negyven vagon különféle lőszert állítottak a német vonat mellé, amely március 28-án bombázás következtében felrobbant.

Egy vasutas vette magához

Tizenegy nappal később, a romok eltakarítása közben Kis Böndi János vasutas egy vasbuzogányra, néhány kisebb fémtárgyra és egy könyvre bukkant. Mivel a munkások között egyedül ő volt erdélyi származású, a könyv felkeltette az érdeklődését, ezért magához vette.

A bombatámadás után a Székely-krónika is felkerült a veszteséglistára, ám Herepei János, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum akkori igazgatója 1945 nyarán arról számolt be a zalaegerszegi rendőrkapitánynak, hogy a tűzvészben nem pusztult el a teljes gyűjtemény.

A korabeli feljegyzésekben az áll, hogy Hamar Sámuel miniszteri tanácsos, pénzügyigazgató a pályaudvari romok közül egy kosárnyi tárgyat szedett össze. Továbbá a múzeum igazgatója arról is értesült, hogy a robbanás helyszínének hivatalos vizsgálata előtt illetéktelenek régi pénzeket és egyéb tárgyakat szedtek össze.

Rejtélyes úton került a könyvtárba

Azt nem tudni pontosan, a kötet miként került az Országos Széchényi Könyvtárba. A csaknem 460 éves könyv birtokosa a bejegyzések alapján brassói lehetett, mielőtt pedig a németek kezébe került a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonát képezte.

A kötetet Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója adja át október 3-án Vargha Mihálynak, a Székely Nemzeti Múzeum főigazgatójának.

Forrás: hirado.hu

ElőzőFélt a bosszútól – társai halálra kínozták +18 – Oszd meg!
KövetkezőVigyázat, vadveszély!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás