Több éven át tartó régészeti kutatásokat követően felfedezték egy mintegy 1700 éves római település, Neapolis romjait Tunézia partjainál.

A feltételezések szerint az időszámításunk szerinti 4. században pusztította el Neapolis nagy részét egy cunami – ennek történetét Ammianus Marcellinus katona és történetíró jegyezte fel. Ugyanaz a katasztrófa, amely a város vesztét okozta, ugyancsak nagy károkat idézett elő ugyanis Alexandriában, valamint Kréta szigetén is – írta az Independent.

Neapolisról csak nagyon kevés feljegyzés maradt fenn, ugyanis polgárai az időszámításunk előtti 149 és 146 között zajló harmadik pun háború során Karthágó, és nem a Római Köztársaság oldalán álltak – mivel pedig a háború véget vetett Karthágó fennállásának, a terület római fennhatóság alá került. Éppenséggel olyan kevés utalás van Neapolisra a római szövegekben, hogy feltételezhető, a várost „büntették” a Karthagóhoz való hűsége miatt.

Egy közös tunéziai-olasz régészeti misszió 2010-ben kezdte meg a Neapolis utáni kutatást, és az idei év nyarának kedvező időjárási feltételei mellett a búvároknak végre sikerült Nabeul település közelében alaposan szemügyre venniük egy több mint 20 hektáros területet.

„Ez egy jelentős felfedezés, amely megerősíti Marcellinus elméletét a város sorsáról” – mondta csütörtökön az AFP hírügynökségnek a misszió vezetője, Mounir Fantar.

A kutatócsoport egyebek mellett a város kifinomult kultúrájára és gazdagságára utaló szobrokat és utcákat fedezett fel, valamint 100 olyan tartályt is, amelyeket a garum nevű, akkoriban ínyencségnek számító „halszósz” elkészítéséhez használtak.

„Ez a felfedezés lehetővé tette számunkra, hogy megbizonyosodjunk arról, Neapolis egy fontos központja volt a garum és a sózott hal előállításának, talán a legnagyobb ilyen központ lehetett a római világban” – mondta Mounir Fantar.

24.hu azt írta, 365. július 21-én reggel egy 8,5-es erősségű tenger alatti földrengés következett be a Kelet-Mediterráneum területén, amelynek epicentruma Krétánál volt, de emellett számos környező terület is megszenvedte annak következményeit. A portál felidézi, Ammianus Marcellinus az esetről azt írta:

„Kevéssel napkelte után egymást követték a félelmetesen cikázó villámok, utána az egész föld megrázkódott, egyensúlya megrendült, a tenger pedig kettéválva, fölkorbácsolt hullámokkal visszavonult. Ezt követően kitárult a mélytengerfenék, és látni lehetett az iszapban vergődő különféle tengeri állatokat. Hatalmas völgyek és hegyek, amelyeket a természet ősidőktől fogva a mérhetetlen víztömeg alá rejtett, valószínűleg akkor látták először a Nap sugarait. Sok hajó került a szárazföldre, mintha zátonyra futott volna, az emberek pedig bátran gázoltak a visszamaradt pocsolyákban, hogy puszta kézzel fogjanak halakat és más állatokat. Ámde ekkor a zúgó tenger, mintha megneheztelt volna a kényszerű visszavonulásért, ellenkező irányban visszazúdult”.

A történetíró leírásából kiderül továbbá, hogy a zátonyon átcsapó hullámok elárasztották a szigetet és a szárazföld partvidéki területeit, ahol több épületet is elsodortak, emellett „sok ezer embert” ölt meg és nyelt el a váratlanul visszazúduló víztömeg, valamint több hajó is tönkrement.

Forrás és videó: eloben.hu

Képek: taringa.net, 24.hu

ElőzőLos Angelesben rendkívüli állapotot hirdettek a tűzvész miatt
KövetkezőÁllatkínzás miatt jelentettek fel egy lányt, aki a kiscicák megöléséről posztolt a Facebookon
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza