Home Főhírek Gazdaság Elszabadultak az árak az élelmiszerpiacon, a nyugdíjasok, de még az aktív keresők...

Elszabadultak az árak az élelmiszerpiacon, a nyugdíjasok, de még az aktív keresők sem tudják megvenni sokszor azt, amit szeretnének..

A piacokon is magasak a gyümölcsök árai, nem csak a boltokban. Mindez, 2020-ban a tavaszi fagyokkal magyarázható. Hirmagazin.eu

Egyre inkább érzékelhető, hogy míg máskor egy heti nagybevásárlás 25 ezer forintból kijött, most 30-35 ezerbe kerül nagyjából ugyanaz. És nem nem a műszaki cikkekről vagy luxustermékekről van szó, hanem az alap-élelmiszerekről.

De mégis miért kerül az alma dupla annyiba, mint tavaly? Miért drágább a hazi gyümölcs, mint a külföldről, több ezer kilométerről ideszállított banán? És ki az, aki nyerészkedik rajtunk vásárlókon?

Megnéztük egy fővárosi piacot, és beszéltünk szakértőkkel, elemzőkkel, íme a tapasztalat:

Ica néni 71 éves, nyugdíjasként rendszeresen jár a piacokat. A Fővám téri Vásárcsarnokot vettük be vele és habár ez Budapest egyik legolcsóbb piaca, mégis kikerekedett a szemünk attól, amit láttak: Brokkoli 1600-ért, karfiol 600 Ft-ért.

“Nem azt mondom, hogy nem érné meg, de miből? sok nyugdíjas egyszerűen már az életből ki van zárva”- mondta Ica néni.

A friss áfonyából majdnem 3000 Ft, míg a málnából 1790 Ft-ba került egy kiló. Nem csak a bogyós gyümölcsöket kínálták horror áron, a szabolcsi alma is 600-800 forintba, míg a sárgadinnye 500 Ft-ba került kilónként.

Az alma 95%-al, a szilva és az őszibarack 90%-al, a nektarin 80%-al, a görög 60%-al, a sárgadinnye 48%-al kerül többe tavaly augusztushoz képest. A körte ára 47%-al, a szőlő pedig 18%-al emelkedett. Összességben a gyümölcsök ára 46%-al nőtt. Sokkoló adatok.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

Noha a gyümölcsöknél a legszembetűnőbb az ugrás, szinte mindennek az ára megemelkedett. A párizsi, kolbász árak 18, a szalámi, sonka árak 11 százalékkal nőttek. A tojás 10, a tej 8 százalékkal kerül többe, mint tavaly. De többet kell kiadni a lisztért is, ami 8 százalékkal, a kenyérért, ami 7 százalékkal, és a cukorért ami 13 százalékkal drágult.

Egy kisnyugdíjasnak nem könnyű ezt kigazdálkodni. Azt, hogy elszálltak az árak mindenki érzi. Ki így, ki úgy próbál takarékoskodni.

A kereskedők azt mondták, ők is is drágábban kapják meg idén az árut, ha egyáltalán kapnak, ezért nem tudnak engedni az árból. Éppen ezért e Heti Napló stábja ellátogatott egy Szigetbecséhez közeli almaültetvényre, hogy megtudják, mégis miért kerül legalább 600-800 Ft-ba egy kiló alma.

Egy platformos autó tetején állva szedték le az idénymunkások a fáról az almákat. Akárcsak a hímes tojásokat olyan óvatos mozdulatokkal pakolták bele őket a ládákba. Így nem kell a létrára felállni, nem kell odébb húzni sem, és az egész napos cipekedés is kimarad.

Varga László gazdálkodó elmondta, hogy jelentős részét teszi ki az alma előállítási önköltségének a munkaerő. “Ez nem csak a betakarítás, hanem az egész évi ápolási munkák munkadíja és nem mindegy hogy ezt mennyire tudjuk hatékonyabbá tenni”- magyarázta a Varga.

Varga László gazda arról panaszkodott, hogy évről évre egyre nehezebb munkaerőt találni. Aki pedig eljön napszámosnak, azt meg kell fizetni. 900 helyett 1200-1300 Ft-ra szökött az órabérük alig pár év alatt.

“Alacsonyabb volt a hajnali hőmérséklet, mint amit abban az állapotban a bimbó, virágkezdemény kibír, ez jó néhány helyen, így nálunk is csökkentette a termés mennyiséget. Tehát ez már március végén, április hónapban bekövetkezett”- magyarázta a gazda, hogy a tavaszi fagy hogyan hatott a termésre.

Ha ez nem lett volna elég, ezután jött a szárazság, amit már nem bírt a termésállomány. Magyarországon almából 7-800 ezer tonnát szoktak egy évben megtermelni, most körülbelül 350 ezer tonna lesz, de nem csak az alma járt így, az össz-magyarországi gyümölcstermés is a felére csökkent a rossz idő miatt.

Végső soron pedig tulajdonképpen ez, vagyis a kereslet-kínálat határozza meg az árakat, amelyek hiába emelkedtek, ebből a termelők viszonylag keveset érzékeltek.

Raskó György agrárközgazdász szerint nem csak az adó magas, a kereskedők is rengeteg hasznot fölöznek le, míg Nyugat-Európában a fogyasztói ár 35-38%-át megkapja a termelő, addig itthon csak a 20-25%-át, mondja az agrárközgazdász.

Raskó György szerint viszont még a szeszélyes időjárás ellen is lehetett volna védekezni: “az öntözés, szárazság ellen, egyébként a fagy ellen is. A másik a jégháló, hogy megfelelő minőség legyen a gyümölcs. Ezek a beruházások elképesztő nagyságúak, tehát egy intenzív almás telepítése közel 4 millió forintba kerül. De egy meggyesé is 2,5-3 millió forint körül van. De Magyarországon nincsen megtérülés.”

Beke Károly, a Portfólió gazdasági elemzője szerint miközben Magyarországon közel 40%-al drágultak például a gyümölcsök augusztusban, aközben a hozzánk hasonló méretű és hasonló fogyasztói kultúrával rendelkező Csehországban ez a drágulás a fele volt a magyarban.

Beke hangsúlyozta, hogy erre biztosat nem tudunk, az egyik lehetséges válasz, hogy az import termékek árában megjelenhetett a forint árfolyamának gyengülése, az év eleje óta a magyar deviza 10%-al gyengült az euróval szemben, a cseh korona pedig körülbelül fele ekkora mértékben.

A gazdasági elemző szerint jönnek a téli hónapok, amikor egyre inkább az import gyümölcsök, a banán, a narancs, a mandarin és ezekben még inkább meg fog jelenni a forint gyengülés, ezért árcsökkenésre semmiképp sem számítana a gyümölcsök piacán a következő időszakban.

Nyitókép: Hirmagazin.eu

alapcikk: atv

Hirmagazin.eu

ElőzőA múlt heti nyerőszámok: ötöslottó, hatoslottó, eurolottó, jóker
KövetkezőDancing with the Stars: hatalmas felháborodást váltott ki a nézőkből az első adás végeredménye – videó
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás