A koronavírus járvány rengeteg nehézséget okozott mindenkinek világszerte. Van olyan ország, amely súlyos árat fizetett emberéletekben és gazdaságilag is.
Van ország, – minit Magyarország – amely könnyebben vészelte át az első hullámot, a bevezetett intézkedéseknek és a fegyelemnek köszönhetően. De valóban létezik ez a fegyelem?
A téma, a koronavírus témája a legmegosztóbb tartalmak egyike lett az interneten.
A hivatalos kormányzati koronavírus weboldal Facebook-oldalán szereplő posztok kommentfelületei pedig egy ideje szabályosan a net legsötétebb bugyraivá váltak az ott folyó elképesztő, „virtuális vérre” menő kommentháborúk miatt.
A járvány megfékezésére hozott intézkedések, a hazai és a külföldi fertőzötti számokat, és a halálos áldozatok számát összehasonlítva biztos, hogy jók voltak. Elképzelhető, hogy lehetett volna jobban csinálni, de az egész világon nagyon kevesen vannak, aki jobban csinálták volna. Magyarország az egyik legjobban védekező ország volt. Szlovákia lehet a környéken a jobb példa, az ő módszereik miatt még Orbán Viktor sem restellt gratulálni egy nem is olyan régi parlamenti beszédében.
Az intézkedések mellett a másik dolog, amit a siker mellett felhozni szokás, az az állampolgárok fegyelmezettsége. Azonban kicsit úgy tűnik, a fegyelem kopik.
Az üzletekben nincs mindenkin maszk, a távolságtartás sem megy mindenkinek, pedig nem bonyolult feladat. És ami a legijesztőbb, az az, ami a koronavírus kormányzati oldal Facebook oldalán zajlik.
A posztok alatt két csoport csap össze: azok, akikről a védekezés sikerességének indokai között szó van, vagyis, akik komolyan veszik a járványhelyzetet, felfogják, értik, hogy az intézkedések szükségesek voltak és a figyelemre még ma is szükség van. Akik inkább a virológusoknak és járványügyi szakembereknek hisznek, mint a szomszédnak, aki szerint ugyebár neki senki ne mondja meg, mit viseljen, mikor mosson kezet, hova álljon sorba, és különben is, nincs vírus, ez egy kamu és összeesküvés az emberek ellen.
Mert a kommenteket olvasva ők a másik csoport.
Van az a típus, aki szerint nem létezik a vírus. Ők a legsúlyosabbak, mondhatni az észosztás elitosztaga. Hiába hívják fel a többiek a figyelmet, hogy azért meghaltak pár millióan a világban a vírus miatt, és hiába a logikus érv, hogy egyetlen hatalomnak sem érdeke, hogy saját gazdaságát romba döntse, ők csak hajtják a magukét.
Aztán vannak azok, akik márpedig azért sem fognak maszkot viselni, és akkor mennek boltba, amikor akarnak, cirkusznak nevezik az ajánlásokat a maszkviselésről és az idősek vásárlási sávjáról. Arról megfeledkeznek, hogy ez a „cirkusz” világszerte milliók, itthon tízezrek életét mentette meg, és mikor felhívják a figyelmet a többi, a virológusok szavának helyt adó kommentelők, hogy ez a viselkedés felelőtlen, akkor természetesen válaszolnak valami irgalmatlan butaságot.
Vannak – főleg az idősebb hozzászólók, – akik szerint fullasztó a maszk. Mondjuk, lélegeztetőgépen lenni még fullasztóbb érzés lehet. Amikor ilyen kommentre valaki úgy reagál, hogy neki személyes ismerőse, családtagja van, aki megbetegedett, tehát azért nem árt a maszkviselés, általában figyelmen kívül hagyják, mintha nem is létezne ilyesmi.
Vannak, akik a bevásárlási idősáv ellen tiltakoznak, nos, itt néha megjelennek egész logikusnak tűnő hozzászólások, mint például az, hogy ha tömegközlekedésben utazhatnak együtt a különböző korosztályba tartozók, akkor vásárolni miért nem lehet bármikor?
Aztán vannak olyanok, akik nekiállnak Müller Cecíliát szidni, mintha miatt lenne a járvány. Hogy miért, az rejtély, mivel az országos tisztifőorvos a munkáját végzi, és a hazai fertőzöttségi adatok szerint eddig nem is rosszul.
A koronavírus tájékoztató Facebook-oldal napi adatokat bemutató bejegyzései egyébként néha több ezer lájkot, vagy egyéb reakciót – szomorú, vagy épp mérges jelet kapnak, százszámra vannak kommentek, de általában mindig az a vége, hogy az emberek a hozzászólások szintjén egymásnak ugranak és nyilván azok a „hangosabbak”, akik ezt az egészet „cirkusznak”, „hazugságnak”, „összeesküvésnek” tartják, és felelőtlen módon arra buzdítanak, hogy ne tartsák be a szabályokat, mert ők már vissza akarnak térni a „normális” élethez. Nyilván erre az a válasz, hogy ha nem tartjuk be a szabályokat, annál nagyobb az esélye, hogy egészen sokáig ne is térhessünk vissza a megszokott életünkhöz…
Azok pedig, akik megpróbálják felhívni a figyelmet a szabályok betartására, általában komoly beszólásokat kapnak, vagy, ha az „ellenkommentelő” számára kikerülhetetlen és feldolgozhatatlan észérvek kerülnek elő, akkor egyszerűen figyelmen kívül hagyják őket.
A Facebook-hozzászólások – és ez sok más kommentfelületre is jellemző – csak egy egészen furcsa lenyomatai, görbe tükrei a valóságnak. Reménykedhetünk tehát, hogy mégsem fogja az egyszeri kommentelő direkt arcon köhögni a másik vásárlót a boltban, bár, úgy tűnik, a valóságban is lazul a fegyelem, mert egyre több olyan embert látni áruházakban, üzletekben, akiken nincs maszk, vagy éppen fittyet hánynak a távolságtartásra. Ez így elsőre – és másodszorra sem – nem tűnik túl felelősségteljes viselkedésnek, még akkor sem, ha a járvány már valóban lecsengőben van. Reméljük, nem fogunk miattuk csúnyán pórul járni mindannyian…
És most tessék, lehet kommentelni…
blikk / Hirmagazin.eu