A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. munkatársai engedték vissza a magyar tengerbe a kapitális példányt a hét végén
Siófok — Elrabolták a Balaton büszkeségét, a rekordméretű öreg vándort, egy gyönyörű pontyot, amelyről alig egy hónapja lapunkban is írtunk.
A több mint 30 kilós óriást titokban emelte ki és engedte szabadjára egy ismeretlen egy Tolna megyei tóban.
Balatonfenyves, Balatonberény, Alsóörs, Balatonakarattya, Balatongyörök, Balatonföldvár: az elmúlt három évben sorrendben ezeken a helyszíneken akadt horogra a hatalmas kopoltyús. Most azonban hiába keresték volna a trófeát, az állat egy 40 km-re odébb lévő horgásztóból került elő.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. munkatársai a közösségi médiában figyeltek fel a hírre, hogy rekordfogás történt az ominózus tónál.
Közelebbről megnézve azonban a pontyon számukra ismerős sebek és jellegzetességek tűntek fel. – Tavaly indult a 20 kilogrammosnál nagyobb pontyok bejelentése a Balatonon. Ennek fő célja az volt, hogy nyomon kövessük a kapitális pontyállomány fejlődését. Halőrzési szempontból kiemelkedően fontos a halak dokumentálása, aminek most vált igazán kézzelfoghatóvá az eredménye – közölte a társaság.
Az eddigi hírek alapján abban a tóban soha nem élt ekkora ponty, erre a horgászfogások sem utaltak. Az említett tavon készült fotók alapján egyértelműen beazonosítható volt, hogy a Balaton öreg vándoráról van szó, amelyet illegálisan loptak be a tóba. Így feljelentést is tettek. A tógazda nem ellenkezett, sőt vállalta, hogy amint újra kifogják a halat, értesíti a Nébih-Állami Halőri Szolgálat munkatársait.
Ez június 27-én meg is történt. Az értesítés után halaskáddal és pontybölcsővel felszerelt autó indult a kifogott halért, amit óvatosan visszaszállítottak a Balaton-partra, ahol egy baráti ölelés után a vízben útjára engedték.
A Nébih érdeklődésünkre megerősítette, hogy eljárást indítottak a 120 centiméteres hal engedély nélküli áttelepítése ügyében. Hívtuk továbbá az érintett tó gazdáját, de ki voltak kapcsolva.
– A horgászoknál sziklaszilárd szabályok vannak. Ha kifog valaki egy halat, függetlenül a méretétől és a fajtájától, azt vagy vissza kell engednie, vagy pedig hazaviheti elfogyasztani, de ezt a fogási naplóban rögzíteni is kell – fejtette ki dr. Surdy Miklós ügyvéd.
Kötelező eljárást indítani
A halgazdálkodásról szóló törvény alapján halgazdálkodási vízterületről (pl. Balaton) kifogott őshonos hal (pl. ponty) másik halgazdálkodási területre, avagy haltermelési létesítménybe (halastó) nem telepíthető. Ha tehát egy horgász egy halastóba vagy másik horgászvízbe bizonyíthatóan halat telepít át, eleve törvényt sért, ezért kötelezően eljárás indul.