Az RTL Klub pénteki miniszterelnöki vitáján az öt előválasztáson megmérkőző jelölt kilenc kérdéskörben mérte össze erejét, ám ezek mindegyike olyan témákat érintett, ahol a korábbi nyilatkozatok alapján nagyok voltak a nézetkülönbségek.
Információink szerint a tévécsatorna szerkesztősége ezekről nem egyeztetett a pártokkal, így az egy órán át tartó összecsapás a politikusok számára is egyfajta meglepetésként hatott. Minden jelöltnek összesen 14 perce volt álláspontja kifejtésére a műsorban, a végén pedig bónuszként még fél percet kaptak arra, hogy lezárják mondanivalójukat.
Rábai Balázs műsorvezető egy aktualitással kezdte, arra volt kíváncsi, leendő kormányfőként hogyan kezelték volna a jelöltek a pandémiát. Különböző nézőpontokból, de egyetértés volt abban, hogy a több teszteléssel, kontaktkutatással elkerülhető lett volna a rekordszámú haláleset, miközben véleményük szerint a NER-oligarchák ezt az időszakot is a zsákmányszerzésre használták. Elhangzott az is, hogy szerintük nem került sor a gazdaság valódi újraindítására.
A legnagyobb vitát az Orbán-kormány sokat vitatott gyermekvédelmi törvénye váltotta ki, ami köré három álláspont körvonalazódott: Karácsony Gergely, Fekete-Győr András és Dobrev Klára a teljes jogegyenlőség mellett tette le a voksát, míg Jakab Péter, saját álláspontját konzervatívként határozta meg, tehát nem támogatta a az azonos neműek házasságát, viszont kijelentette, hogy a LMTQ-kisebbség nem üldözendő. Márki Zay Péter pedig katolikusként fontosnak tartotta kijelenteni, hogy ugyan vallásából fakadóan nem támogathatja ezt, de az állam előtt „mindenki egyenlő” elvet vallja.
Ebből nagy balhé lesz: Karácsony Gergely átállt, mégis inkább Hadházyt támogatná Zuglóban
Itt került szóba néhány országgyűlési jelölt homofób kijelentése, és az hogy ezek a vitatható megnyilvánulások már etikailag tesznek vállalhatatlanná egyes jelölteket.
Ehhez a szálhoz kapcsolódott azoknak a jelölteknek a személye, akiket a pártok annak ellenére támogatnak, hogy velük szemben etikai kifogás merült fel, pedig mint Fekete-Győr András kifejtette, az előválasztásnak az is célja, hogy csak a legmegfelelőbb jelöltek állhassanak majd ki a Fidesszel szemben.
A hosszabban kifejtett téma volt még a szociálpolitika és ennek kapcsán a CSOK, amelyet minden jelölt megtartana, csak másképp. Ezzel összefüggésben Dobrev Klára pedig egy nagyobb szabású állami bérlakás-építési programot vázolt fel . A szünet után a jelöltek kifejthették álláspontjukat a rezsicsökkentésről amellyel szemben minden jelölt több- kevesebb hangsúllyal a energia-hatékony gazdaság kívánalmait állította. A határkerítés fenntartását minden jelölt támogatta, ám a jóval humánusabb menekültpolitika érdekében érvelt. Karácsony Gergely pedig azt is hangsúlyozta, hogy a bevándorlásnál sokkal fontosabb kérdés, az agyelszívás, hogy sok százezer magyar kivándorolt fiatal számára teremtsen biztos megélhetést az új kormány.
Provokatív kérdésnek szánta a műsorvezető, hogy mit tettének a jelöltek Orbán Viktor kormányfői rezidenciájával, a Karmelita kolostorral.
A válaszok fő jellemzője az volt, hogy megfosztanák attól a motívumtól, amely az uralkodói-pártállami attitűdöt helyezte előtérbe és például ide helyeznék a korrupciós ügyészséget, amely szimbolikusan is a rendszer leépítését jelentené.