2015. 06. 18. – 14:50
forrás: MTI
A 11 éves kisfiút már hazaengedték a kórházból, jó minőségű életet élhet a jövőben.
Először végeztek Magyarországon összetett szívfejlődési rendellenességben szenvedő gyermeken komplex érhelyreállító műtéttel kombinált szívtranszplantációt – jelentette be Ofner Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) főigazgató főorvosa csütörtökön sajtótájékoztatón, Budapesten.
A műtét a 2006-ban indított gyermek-szívtranszplantációs program végállomásának tekinthető, ennek célja az volt, hogy – az egyszerű esetektől indulva a bonyolult beavatkozást igénylő műtétekig eljutva – a magyarországi gyermekek számára is elérhető legyen ez a fajta szívátültetés – hangsúlyozta a főorvos. Hozzáfűzte: ilyen típusú műtéteket Európában is csak kevés centrumban végeznek.
Ablonczy László, a GOKI Gyermekszív Központjának gyermekkardiológus főorvosa elmondta: a transzplantált 11 éves kisfiúnak a bal szívkamrája csökevényesen fejlődött ki, jobb szívkamrája pedig nehezen működött, emiatt szívelégtelenség alakult ki nála. Ráadásul baloldali tüdővelője is alulfejlett volt, ezért felmerült a szív-tüdő transzplantáció lehetősége is, ám gyerekeknél erre nagyon korlátozottak a lehetőségek.
Először a tüdőereket kellett alkalmassá tenni a transzplantációhoz – emelte ki Prodán Zsolt, a GOKI Csecsemő- és Gyermek Szívsebészeti Osztályának főorvosa. Hozzátette: tovább nehezítette a beavatkozást, hogy nagyon rövid idő állt rendelkezésre a műtét elvégzéséhez, mivel a szív messziről, az Eurotransplant programon keresztül érkezett.
Az orvosok elmondták: a kisfiút már hazaengedték a kórházból, jó minőségű életet élhet a jövőben.
A sajtótájékoztatón beszámoltak egy másik sikeres beavatkozásról is. Egy vírusos szívizomgyulladásban szenvedő 14 éves lánynál alkalmaztak műszívkezelést, amely annyira sikeres volt, hogy a lány teljesen meggyógyult. Ez azt bizonyítja, hogy a műszívkezelés nemcsak kiegészítheti, hanem ki is válthatja a transzplantációt – mutatott rá Ofner Péter.