18.7 C
Budapest
2024. május. 5. vasárnap

Előszállási városnézés

Fekvése
A település megközelíthető közúton: a 6-os út felől Dunaföldvárnál letérünk nyugatra, vagy Simontornya irányából a 61-es úton; vasúton: a Pusztaszabolcs–Dunaújváros-Paks vonalon.

Története
Előszállás és környéke már a rómaiak előtt lakott hely volt. Határában kelta, avar és római korból származó leletek kerültek napvilágra.

Nevét 1537-ben említik először a korabeli okiratok Elevzallas néven. A fellelhető adatok alapján valószínű, hogy az 1300-as években az Alföldre letelepedett kunok által alapított, ún. nyugatabbra tolt település (Előszállás) volt.

A 16. század elején a fehérvári prépostnak volt itt birtoka, majd a Sulyok családé: Sulyok Balázs, István és György birtoka lett, majd a palotai vár lett birtokosa.

A török időkben Rüsztem Pasa birtoka volt. Ekkor kettős adózás alá esett, mivel Palota és a török is adóztatta. A település lakossága az adók elől lassanként elmenekült a településről, s az egy ideig pusztán állt.

A 16. században a megmaradt lakosok közé rác betelepülők költöztek.

1659 táján a falu a cisztercieké lett, akiknek Zircen volt a központjuk. A települést jó minőségű szántóföldjeinek köszönhetően ismét fellendült, majd majorsági központtá vált.

1765-ben a ciszterciek rendházat is építettek ide, majd 1779-ben Kisboldogasszony tiszteletére templomot is szenteltek.

1773-ban a birtokon gazdasági épületeket is kialakítottak.

A ciszterciek a jól jövedelmező, nagykiterjedésű birtok jövedelmét iskolák (székesfehérvári gimnázium), és rendház fenntartására fordították.

A ciszterciek a napóleoni háborúk idején egy időre ide menekítették Zircről levéltárukat is.

2002-ben Kisszentmiklós és Daruhegy, ezenkívül néhány puszta Daruszentmiklós néven önálló községet alkotva elvált Előszállástól.

Nevezetességei
A falu büszkesége az 1778-79-ben, barokk stílusban épült római katolikus Kisboldogasszony-templom, valamint a hozzá tartozó cisztercita rendház. A templom előtt fehér mészkőből készült feszület látható, amely 1857-ben épült. A falu nevezetességei közé tartozik a Bem utca 1. szám alatt található Teleház, ahol korszerű eszközökkel biztosítják az internetelérést és szórakozást. Az előszállási Árpád Fejedelem Általános- és Szakiskola 1955–57-ben épült. Az intézmény a millennium tiszteletére vette fel nevét.

1920-ban itt élt a Muravidékről elmenekült Tkálecz Vilmos, a Vendvidéki Köztársaság egykori vezetője.

Cím: Előszállás Fő tér 1.
Tel: +36 (25) 484-802
E-mail: [email protected]
Web:

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem