Egy-másfél milliárd dolláros problémává nőtte ki magát a jelenség.
Egy piackutatás szerint a sztárok Instagram-követőinek több mint egyharmada nem valós felhasználó, ez egyes esetekben több millió követőt is jelenthet. Emellett megjelentek a hamis profillal rendelkező adathalászok is a közösségi oldalakon – hívta fel a figyelmet Keleti Arthur kiber titok jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja alapítója.
Meglehet – persze pontos adatok nincsenek -, hogy tízből egy profil hamis az Instagramon, és a számuk akár százmillió is lehet. Persze a profillal kapcsolatos mögöttes szándékot nehéz kifürkészni. Vannak olyanok, amelyeket kifejezetten azért hoznak létre, hogy adatokat halásszanak a segítségükkel. Könnyű ugyanis felvenni a kapcsolatot valakivel egy üzenetben, és ehhez még csak nem is kell sok személyes energiát bevetni, vannak ugyanis chatbotok (egyszerű szinten „beszélgető” algoritmusok), amelyek megpróbálnak emberekből adatokat, információkat kiszedni.
A hamis oldalak, illetve a csalások nagyjából 1-1,5 milliárd dolláros éves problémát jelentenek
– mutatott rá a szakember.
Vannak olyan álprofilok is, amelyeket követőszám-növelésre hoznak létre, sőt, ezt is automatizálták már és vannak hamisfiók-generálók is. Mint Keleti Arthur mondta, az Instagramon például finstának nevezik a hamis profilokat generáló accountokat. Ma már a feketepiacon néhány dollárért is lehet vásárolni több ezer követőt. Ha például valaki vesz ötezret, akkor ha csak 100 lájk jelenik meg a posztok alatt ezekből, már az is 2 százaléknyi követési hozzájárulást jelent, amit természetesen észlelnek az Instagram algoritmusai is, és látnak természetesen a hirdetők is – mondta Keleti Arthur.
Egy kutatás szerint a celebprofilok Instagram-követőinek több mint harmada, mintegy 36 százaléka valótlan.
Harry Herceg és Meghan Markle esetében 1,2 millió, Nicki Minaj követői közül 40 millió álprofil lehet.
Ezzel kapcsolatban a szakember elmondta, nem biztos, hogy ezek a sztárok akarják vagy hozzák a hamis felhasználókat, azok ugyanis érkeznek maguktól is. Részben azért, hogy a felépített hamis accountok minél élethűbbek legyenek.
Kapcsolódó hang
A hang itt érhető el!
Forrás: Infostart.hu / Hirmagazin.eu