Egy biztos: nem gyomirtó és rovarölő vegyszerekkel! Azok ugyanis azokat a növényeket is elpusztítják, amikre szükséged van a kertben és amiket családodnak találsz.
Védekezz egyszerű és természetes módszerekkel!
1. Alvó magok
Minden négyzetcentiméteren, mélyen a föld alatt is megtalálható a gyom vagy a magja. Csak azok a növények tudnak kifejlődni, amelyek fényt és nedvességet kapnak. Az ásás, kapálás a felszínre hozza őket. Minél kevesebbszer bolygasd tehát a földet! Ha egy gaz gyökerét készülsz kiásni, használj éles kést vagy hosszú csavarhúzót, hogy minél kisebb területet forgass fel.
Az indás gyomok, árvacsalán, tyúkhúr eltávolításához a villa a legmegfelelőbb. Utána takard le a feltúrt földet.
2. Eső után gazkihúzás
Fontos, hogy a gazokat gyökerestől húzd ki, mert a beleszakadt gyökérmaradványok újra kihajtanak. Eső vagy belocsolás után érdemes ezt a munkát elvégezni, mert a víztől föllazul a földből könnyebben kijönnek. A kiemelés után éles zsebkéssel vágd le a gyom gyökérzetét a szárról, és úgy tedd a szabadba, napra, hogy elpusztuljon.
3. Virágzat leszedése
Ha nincs időd az alapos gazolásra, legalább a virágokat csipkedd le.
Így megakadályozod, hogy magokat hozva tovább terjedjen.
A pitypang virágját szedjék össze játék gyanánt a gyerekeid. Utána együtt kirakhattok belőle képeket, vagy szétszórva a terítőn asztaldísznek használhatjátok. Beteheted a salátába is, hisz ehető, jótékony hatású gyógynövény.
4. Lépőkövek közeibe szódabikarbóna vagy ecet
Sziszifuszi munka a kövek közt újra növő gaz kiirtása. Egyszerűsítsd le az életedet: csak szórj egy kis szódabikarbónát a résekbe, rá egy kis vizet, és a csodaszer máris megoldja helyetted a problémát. Az ecet is nagyon hatékony.
5. Kaszálás, nyírás
A gyepet rendszeresen nyírd le 7-8 centiméteresre. Ez nem kedvez a gyomoknak, a fű ellenben zöldebb, sűrűbb lesz.
6. Mulcstakaró
A növények közt a földre takarásul szórj mulcsot. Az 5-7 cm vastag mulcs nem engedi fényhez a gyomokat, hűvösen tartja a földet, eső után tovább tartja a nedvességet, lebomlásakor táplálja a talajt. Ha organikus mulcsot használsz, az odavonzza a tücsköket és a futóbogarakat (futrinka). Ez utóbbi többek között pusztítja a csigákat és a krumplibogarat is. Ha a mulcs alá újságpapírt fektetsz, még hatékonyabb lesz. Erről ITT olvashatsz.
7. Sor- és tőtávolság
Csökkentsd az ajánlott ültetési távolságot 25%-kal. Ha túl messze vannak egymástól a palánták, kifejlődve sem árnyékolják a köztük lévő földet. Az ilyen helyen, a haszonnövények közötti sorban, tő-szomszédságban bővebben nő a gaz.
8. A növényt locsold, ne a gazt
Használd ki,állítsd magad mellé az aszályt. Telepíts csöpögtető, áztató öntözőszerkezetet a kertedbe. Úgy állítsd be, hogy kizárólag a célnövényt öntözd, a gazt pedig – megfosztva a víztől – ítéld szomjhalálra. Ezzel 50-70 %-kal csökkentheted az életfeltételeit.
8. Jóllakott föld
Kutatók megfigyelték, hogy
a jól táplált föld kevésbé hajlamos a gazosodásra az elhanyagoltnál.
Rendszeresen pótold a szükséges tápanyagokat jó minőségű komposzttal, organikus tápanyagokkal.
Forrás: Ripost