Legalább ezerötszáz állat pusztult el a kísérletezésük miatt, nagy részük hiába.
Elon Musk agy-számítógép interfész kifejlesztésével foglalkozó cége, a Neuralink ellen szövetségi vizsgálat folyik
– írja a Reuters.
A vizsgálat oka az állatjóléti törvény megsértésének alapos gyanúja. A vállalat számos munkatársa szerint az állatkísérletek gyakran nem kellően megalapozottak, így
teljesen értelmetlenül okoznak szenvedést a kísérleti állatoknak.
A Neuralink olyan agyi implantátumot fejleszt, ami segíthet újra járni a lebénult embereknek. A szövetségi vizsgálatot, az elmúlt hónapokban indította el az amerikai mezőgazdasági minisztérium főfelügyelője egy szövetségi ügyész kérésére. A Reuters egyik forrása szerint a vizsgálat az állatjóléti törvény megsértésére összpontosít, ami szabályozza, hogy a kutatók hogyan bánhatnak az egyes állatokkal, és hogyan végezhetnek kísérleteket.
A legfrissebb hírek itt!
Az anyagokból nem derül ki egyértelműen,
hogy az állatok közül hányan pusztultak el azután, hogy beültették az agyukba a Neuralink chipjének prototípusát, de az korábban kiderült, hogy a kísérleti majmok 21 százaléka az eszköz problémái miatt vesztette életét. A Reuters forrásai szerint a kísérleti állatokat pusztulását előidéző hibák közül sokat el lehetett volna kerülni. Példaként említenek két olyan esetet, amikor a disznókon végzett beültetések során nem a megfelelő csigolyában helyezték el a chipet, ezért
A cég állatorvosa az állatok elaltatását javasolta,
mivel azok „gyenge pszichés állapotba” kerültek. A Reuters szerint Elon Musk az elmúlt időszakban nyomás alá helyezte a cég alkalmazottjait, hogy gyorsítsák fel a kutatásokat, ami azonban elrontott kísérletekhez vezetett, amiket meg kellett ismételni. Az ilyen sikertelen kísérletek a tesztelt és legyilkolt állatok számát növelte – mondták az alkalmazottak.
A cég összesen mintegy 1500 állatot,
köztük több mint 280 juhot, sertést és majmot gyilkolt meg a 2018 óta végzett kísérletek során. Musk azt ígérte, hogy saját magát is megoperáltatja majd, hogy neki is beültessék a Neuralink fejlesztését. Musk magyar idő szerint csütörtök hajnalban arról beszélt, hogy a cég már benyújtotta a klinikai vizsgálathoz szükséges dokumentumokat az amerikai élelmiszer- és gyógyszerészeti hatósághoz (FDA).
nuus