A dél-afrikai befektető Neuralink nevű cége péntek éjjel mutatta be azt az agyi implantátumot, ami egy újabb jelentős lépés a robotszerű ember létrehozása felé.
A YouTube-on, élő videóban mutatta be péntek éjjel Elon Musk az agyi tevékenység olvasását lehetővé tévő implantátumot három hétköznapi disznón. Az első malac, Joyce semmilyen implantátummal nem lett ellátva, de a közönség rajta keresztül megfigyelhette, hogy nagyjából milyen a viselkedése egy élő YouTube-videóban szereplő sertésnek. A kontrollmalac után következett Dorothy, akinek a koponyájába korábban beültették az agyolvasó eszközt, de időközben eltávolították: ezzel is demonstrálta Musk, hogy a beavatkozás visszafordítható és nem okoz semmilyen látható egészségkárosodást. Legvégül a Gertrude névre hallgató disznó következett, két hónapja hordja a különös eszközt. Rajta sem látszódott semmilyen külső nyoma a beavatkozásnak, de a közönség megtekinthette egy monitoron, milyen agyi aktivitást vált ki belőle az elé borított étel.
Musk neurotechnológiai cégét 2016-ban alapította azzal a céllal, hogy létrehozzanak egy olyan interfészt, amely összekapcsolja az emberi agyat és a számítógépet. Bár a Neuralink eszközének dizájnja változott az elmúlt pár hónapban, a végső megvalósításban visszaköszönnek a letisztultság és a visszafordíthatóság szempontjai is. A korábbi tervek szerint az implantátum a fül mögött helyezkedett volna el, de most teljesen a koponyába simul egy onnan eltávolított, apró csontdarab helyére.
Musk bejelentésének egy részletét a Neuralink Instagram-oldalán tekinthetik meg:
Elon Musk elmondása szerint a bemutatóval az volt az elsődleges célja, hogy minél több szakembert tudjon a San Franciscó-i székhelyű Neuralinkhez csábítani. A jelenleg száz főt foglalkoztató cég a jövőben szerinte tízezer fős is lehet. Musk azt is elmondta, hogy az eszközzel végső soron az emberi elmét a mesterséges intelligenciával kívánja idővel integrálni.
A Neuralink pontos felhasználási területeit még nem lehet tudni, de a működőképességét és az egészségre gyakorolt hatását a mostani bemutatóval minden bizonnyal sikerült Musknak bizonyítania a nyilvánosság számára. Az emberen túli világ, vagyis a transzhumán jövő működését előrevetítő megoldás bővítése minden bizonnyal a Musk által vizionált irányokba történik majd meg először, így például az éjjellátás vagy a telepátia lehetőségének megteremtésére koncentrálnak a fejlesztők.