forrás: Kossuth Rádió – Hajnaltáj/M1
Idén a területalapú támogatási keretösszeg csaknem 300 milliárd forint. Most az előző évekkel ellentétben a támogatási összeg 70 százalékát kapják meg a gazdálkodók. Több támogatás jut az állattartó gazdaságoknak – ezen belül a tejtermelő tehenészeteknek és a juhtenyésztőknek.
Törtelen Fazekas Sándor, földművelésügyi miniszter október 16-án elindította a területalapú támogatások előlegének átutalását. „Kézzel fogható, hasznos és gyors segítség, amely segíti a gazdákat abban, hogy jól zárják az idei évet és megalapozzák a következő esztendőt” – mondta a miniszter. 170 ezer igénylő gazda hektáronként ötvenezer forintnyi támogatáshoz jut, ami a teljes támogatás 70 százaléka – tette hozzá Fazekas Sándor.
Hallgassa meg az összeállítást az előlegek kifizetéséről!
Tagállami döntési hatáskörben lehetett idén megemelni az eddig ötven százalékos előleget hetvenre. Magyarország élt ezzel a lehetőséggel – mondta Czerván György, agrárgazdaságért felelő államtitkár a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában. A változásokról az államtitkár megjegyezte, hogy a korábbi területalapú támogatás most már két komponensből áll: alaptámogatásból és zöldítésből. A cukorrépa ágazat is részesül idén a termeléshez kötött uniós támogatásban. Remélhetően így nem csökken, hanem inkább majd emelkedik a mintegy 15 ezer hektárnyi cukorrépa terület – mondta az államtitkár. A hektáronkénti 160 ezer forintnyi előleget decemberben kezdik kifizetni, ahogy a cukorgyár igazolja a termelői répa beszállítását – tette hozzá.
Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke a rádióban elmondta: „a korábbi két jogcím helyett ma már nyolc jogcímen lehet előleget kifizetni”. Megjegyezte, hogy a rendelkezésre álló 440 milliárd forintból közel 200 milliárd már karácsonyig megérkezhet a gazdákhoz.