Reno — Végre fény derült a legendás „Aranyhajó” titkára. Az 1857-ben az Dél-Karolina partjainál elsüllyedt U.S.S. Central America a fedélzetén, a mai értékén számolva, mintegy 150 millió dollárnyi (58 milliárd forint) kinccsel szállt a hullámsírba. Most kiállították a rakomány egy részét és a megtalált használati tárgyakat, így a nagyközönség is megnézheti, mit rejtett a titokzatos roncs.
Az aranyláz korszakában működő oldalkerekes gőzhajó Kubából New Yorkba tartott, amikor a hurrikán lecsapott rá. A fedélzetén 578-an utaztak, ám a katasztrófát csak 153-an, főként nők és gyermekek élték túl, 425-en odavesztek.
Velük együtt nyelte el a tenger a raktérben elhelyezett kilenc tonna aranyat (tömböket és érméket), valamint más műkincseket is. Egészen jó állapotban megmaradt egy, a világhírű farmergyárat alapító Levi Strauss által készített bányásznadrág, és a mester aranyára is rátaláltak. Valamint előkerült egy misztikus dagerrotípia is, amelyet csak a Mélység Mona Lisájaként említenek a megörökített hölgy különleges mosolya miatt.
Sok idő telt el, amíg eljutottak a kutatók a happy endig, hiszen 1980-ban talált rá a roncsra és a rakományra egy szélhámos kincsvadász kapitány, Tommy Thompson és legénysége. Máig nem tudják, hova tüntette azt az 500 darab aranydollárt, amelyet azóta sem találnak. Állítólag egy titkos befektetői csoport 12 millió dollárt (4,6 milliárd Ft-ot) adott neki az expedícióra, hogy megkaparinthassa az „Aranyhajó” rakományának nagy részét.
A hatóság azonban idejében lépett, így a kincsek nagy része nem került a feketepiacra. Végül 2014-ben emelték ki az utolsó roncsdarabot is, ám eddig elhúzott a pereskedés.
Itt a videó a milliárdos kincsek részleteiről – videó
– Sok minden történt, de végre kiállíthattuk a U.S.S. Central America kincseit, így megtekintheti a nagyközönség is az ország egyik legtitokzatosabb hajótörésének maradványait – magyarázta a Reno Gazette Journalnak Bob Evans, a kutatás vezetője. – Olyan ez, mintha egy időkapszulára bukkantunk volna, amelyet megnézve képet kapunk arról, hogyan éltek az emberek több mint 150 évvel ezelőtt.
Legendás ruhagyáros
Az aranyát ezen a hajón szállíttató Levi Strauss 1853-ban ment San Franciscóba, hogy az aranylázban megcsinálja a szerencséjét. Gombos farmernadrágját 1873-ban szabadalmaztatta, amely innentől Amerika, majd a világ legikonikusabb ruhamárkájává vált.
blikk