Az elektori helyek számát tekintve gyakorlatilag behozhatatlan Trump előnye. A képviselőházban és a szenátusban is marad a republikánus többség. Reagált a piac is: erősödnek a devizák a dollárral szemben.

Élő: Donald Trump már a Fehér Házban érezheti magát
Budapest, 2016. november 8.
Donald Trump republikánus párti és Hillary Clinton demokrata párti elnökjelöltet ábrázoló fotók mellett fényképezkednek résztvevõk az amerikai elnökválasztás napján tartott eredményváró rendezvényen a budapesti amerikai nagykövetségen 2016. november 8-án.
MTI Fotó: Mohai Balázs

Bár az előzetes felmérések szerint jelenleg Clinton volt az esélyesebb, és a Reuters és az Ipsos közös, utolsó közvélemény-kutatása szerint 90% az valószínűsége, hogy ő győz, szerda hajnalra már jelentősen változott a helyzet. Szinte minden előrejelző oldal Trump győzelmét valószínűsíti.

Magyar idő szerint szerda reggel 6 óra előtt már majdnem két százalékkal vezetett Trump (48,3%) Clinton előtt (47,2%) és az elektori helyek számát tekintve is elhúzott a republikánus jelölt:

 264 helye van Trumpnak, míg Clintonnak 215. A győzelemhez 270 kell.

 

7.55

A Demokrata Párt elnökjelöltjének New York-i eredményváró buliján már nem is mutatják az adatok alakulását. A BBC szerint Hillary Clinton a szállodában maradat, nem indult el, hogy elmondja beszédét.

7.25

Így értékelt Peter Murphy, az AFP Magyarországra delegált újságírója.

„Szabad kezet kap Orbán Viktor, egyike azon kevés vezetőknek, akik kiálltak Trump mellett a kampányban, így bosszantó washingtoni kritikákból sem lesz több”

A free hand for Viktor Orbán, one of few leaders to speak up for Trump during campaign, no more pesky Washington critiques then

6.57

A többi devizához hasonlóan jelentősen erősödött a forint a dollárral szemben a nemzetközi bankközi piacon szerda reggelre az amerikai elnökválasztás következményeként.

Reggel fél hétkor a dollárt 272,31 forinton jegyezték, azaz a dollár 1,61 százalékot veszített értékéből a keddi záráshoz képest.

6.55

Temetői a hangulat Hillary Clinton eredményváró eseményén

6.25

Bármi is lesz, köszönet mindenért a csapatomnak, akik annyi mindenért lehetnek büszkék magukra.Ezt három órával ezelőtt írta ki Twitterére Hillary Clinton.

This team has so much to be proud of. Whatever happens tonight, thank you for everything.

A baljóslatú üzenet egyre szomorúbb a jelen állás szerint. Clinton bár két kulcsállamban jön fel, de ez még kevés: New Hampshire-ben (4 elektor, és 0,9% a lemaradása épp Trump mögött) és Michiganben (16 elektor és 0,7%-os lemaradás), a republikánus jelölt javára nemrég átfordult Pennsylvaniában pedig 0,1%-os a lemaradása. Kis választási matek: ha ezt a három államot Hillary Clinton meg is tudja fordítani, akkor is csak 265 elektori szavazata lenne a szükséges 270 helyett.

5.45

A szenátus is elég erősen dől republikánusok felé: a 100 fős felsőház nagyjából harmadát választják újra ma, és az eddigi biztos eredmények alapján 48-44-re állnak a republikánusok, akik egyébként eddig is többségben voltak. A maradék versengő államokból pedig négy helyen is a jobboldali jelölt megy, sőt, a szenátus elnöke az Egyesül Államok alelnöke, tehát Trump győzelmével ott is kapnának plusz egy helyet.

Mivel a képviselőház, azaz a törvényhozás alsóháza is republikánus, a két választott hatalmi ágból mindkettő az övék lenne. Ilyen egyébként George W. Bush alatt is volt, de Trump előtt mégis erősebbnek ígérkezik.

(forrás: Index)

5.35

Chelsea Clinton élete legnagyobb megtiszteltetéseként élte meg, hogy anyjára szavazhatott

One of the greatest honors of my life was voting for you today mom. As always, I’m beyond proud of you

5.20

A Business Insider közzétett egy videót arról, hogy lehet valaki kanadai állampolgár.

If you’ve had enough with , here’s how you can move to Canada and become a Canadian citizen

A kanadai bevándorlási és állampolgársági hivatal oldala mostanra elérhetetlenné vált, fedezte fel a BBC pár twitterező felfedezését.

5.29

Kalifornia már most történelmet írt: megvan az USA első indiai-amerikai származású, női szenátora: Kamala Harris.

5.19

Tokióban 4 százalékos bukással nyitott a tőzsde, az amerikai határidős piacok 4-5 százalékos mínuszban, de még Hongkong és Sanghaj is 2-3 százalék közti bukóban van.

És ez még csak a kezdet, ha így marad, könnyen meglehet, hogy holnap akár 5-10 százalék közötti esés lesz az amerikai pénzpiacokon, és Európa is meredek mínusszal fog nyitni délelőtt.

(forrás: Index)

5.11

Kalifornia másról is döntött: itt is legalizálták a rekreációs célú marihuána-használatot, Floridában pedig az orvosi célú használatra bólintottak rá a választók.

Hogy dől el?Az Egyesült Államokban nem az összes leadott szavazat, hanem az elektori rendszer alapján hirdetnek győztest. Ez azt jelenti, hogy a népesség arányában mind az 50 államnak és a fővárosnak is jár bizonyos számú elektor (ez nagyjából küldöttet jelent), de ezek közül alig több, mint tízben lehet igazán kérdéses az eredmény, a többit hagyományosan a demokraták, vagy a republikánusok nyerik.

forrás: Szeretlekmagyarország

 

Ebben rejlett Trump varázsa?

„Donald Trump mindig őszintén megmondja a véleményét. (…) Fogta magát és belevágott a közepébe, úgy mintha csak egy médiasztár szeretne lenni, míg Hillary Clinton köntörfalazott mindig” – ezt mondta Tarjányi Judit, a Demokrata Párt támogatója.

Az amerikai elnökválasztás Donald Trump győzelmével fog végződni – mondta Tarjányi Judit a Demokrata Párt támogatója, aki Los Angelesből jelentkezett be az M1 Híradójába.

Tarjányi Judit azt nyilatkozta, hogy nem lepődött meg az eredményeken, „megjósoltuk, hogy így lesz” – tette hozzá.

A Demokrata párti támogató elmondta, hogy akik bíztak Clintonban, főleg a férje, miatt tették ezt, mert azt gondolták, hogy ők ketten egy jó csapatot alkothatnak. Azok, akik nem bíztak Clintonban, azok a korrupciós vádakat hozták fel indokként.

Donald Trump varázsa abban rejlett Tarjányi Judit szerint, hogy mindig őszintén megmondja a véleményét.

„Fogta magát és belevágott a közepébe, úgy mintha csak egy médiasztár szeretne lenni, míg Hillary Clinton köntörfalazott mindig” – magyarázta a Demokrata Párt támogatója szerda reggel az M1-nek.

forrás: hirado.hu

Orbán Balázs: az Egyesült Államokban teljes a döbbenet

Teljes döbbenetté fordult át a hangulat az Egyesült Államokban, ahol az előzetes várakozásokkal ellentétben a republikánus jelölt Donald Trump áll nyerésre – nyilatkozta a Századvég kutatási igazgatója Floridából szerda reggel a Kossuth Rádiónak. Orbán Balázs a 180 perc című műsorban úgy vélekedett, hogy ez az eredmény a politikai szakirodalmat is újraírja.

A CNN összesítése szerint – magyar idő szerint szerdán, kora reggel – Trumpnak 238, Clintonnak 215 szavazata lehet az 538 tagú elektori kollégiumban, amelyben 270 voksra van szükség ahhoz, hogy valamelyikük az Egyesült Államok elnöke legyen. A konzervatív, a republikánusokhoz húzó Fox News 254-209-re teszi az állást.

A Századvég kutatási igazgatója elmondta: az elmúlt órákban Marco Rubio eredményváróján voltak, akit most újraválasztottak szenátorrá. Hozzátette: a demokraták, a mainstream média, de még a republikánusok körében is meglepetten fogadták az eredményt. Megjegyezte: még nincs meg a biztos végeredmény, de innen már nagyobb meglepetés lenne, ha végül mégsem Trump nyerne.

k__ap20161109132
Salt Lake City, 2016. november 9. Valerie Maciel és a fia, Sal az amerikai elnökválasztás eredményeinek alakulását figyeli Salt Lake Cityben 2016. november 8-án. (MTI/AP/Laura Seitz/The Deseret News via AP)

Orbán Balázs szerint mindez azt jelezheti, hogy több millió olyan fehér középosztálybeli ember szavazhatott most Trumpra, aki korábban nem vagy csak részben támogatta a republikánusokat. Emellett a kampány során Hillary Clinton mögött nem volt olyan tömegmozgalom, mint korábban Barack Obama mögött, Donald Trump mögött viszont igen – jegyezte meg.

A kutató szerint az Egyesült Államokat elitellenesség jellemzi, az embereknek elegük van abból, hogy a politikai elit nem hallja meg problémáikat.

Orbán Balázs szerint a mostani amerikai választás újraírja a politikával, politikacsinálással foglalkozó szakirodalmat.

forrás: MTI