Feszült hangulatban, az ügyvezető kormány munkáját nehezítő bizalmi válság közepette folytatódik Németországban az úgynevezett Jamaica-koalíció gondolatának bukása miatt megbicsaklott kormányalakítási folyamat, a legnagyobb pártok vezetői csütörtök este tárgyaltak az államfővel a megoldás lehetőségeiről, de megbeszélésük eredményéről nem adtak ki közleményt.

Frank-Walter Steinmeier a 2013 óta együtt kormányzó pártok, a Kereszténydemokrata Unió (CDU), a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökét, Angela Merkelt, Horst Seehofert és Martin Schulzot hívta meg a bizalmas megbeszélésre, amely a legújabb koalíciós viszály miatt a vártnál is nehezebb lehet.

A konflitus a glifozát tartalmú növényvédő szerek használata körül robbant ki,

mert a CSU-s mezőgazdasági miniszter, Christian Schmidt az ügyben tartott keddi brüsszeli szavazáson Németország nevében a használati engedély meghosszabbítására voksolt, holott az SPD-s vezetésű környezetvédelmi minisztérium betiltaná a rákos megbetegedések kialakulásáért is felelőssé tett gyomirtót. Christian Schmidt ezzel megszegte a kormány működési szabályzatát, amely tartózkodást ír elő az uniós szintű döntéseknél azokra az esetekre, amikor a koalíciós pártoknak nincs egységes álláspontjuk az adott kérdésről.

Angela Merkel kancellár ugyan szóbeli megrovásban részesítette miniszterét, de nem menesztette, és jelezte, hogy ő is egyetért az engedély öt évre szóló meghosszabbításával.

A szociáldemokraták a német sajtó jellemzése szerint „tombolnak dühükben”, így alig két nap alatt újabb akadály emelkedett a nagykoalíció folytatása elé.

 

A legnagyobb német jobboldali politikai erő – a CDU/CSU pártszövetség – és a legnagyobb baloldali politikai erő – az SPD – a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás óta „elhidegült” egymástól, világossá vált, hogy a nyugdíjrendszer átalakításától a menekültek családegyesítési jogáig a legtöbb aktuális kérdésben nem értenek egyet, és a szociáldemokraták már a választás estéjén elkötelezték magukat amellett, hogy ellenzékben töltik el a következő ciklust. Az előrehozott választás viszont egyiküknek sem áll érdekében, így valószínűleg mégis megállapodnak majd a kormányzati együttműködés folytatásáról.

Azonban az együttműködés formája egyelőre igen bizonytalan. Miután Angela Merkel hétfőn tárgyalást kezdeményezett a szociáldemokratákkal, Martin Schulz azt mondta, hogy sokféle „modellje” lehet a kormányzásnak, köztük Németországban új, kipróbálatlan formák, és a szociáldemokraták egyetlen opciót sem zárnak ki. Ennek alapján elképzelhető, hogy az SPD kívülről támogat egy CDU/CSU-s kisebbségi kormányt.

A Bundestag-választás után a győztes CDU/CSU a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) és a Zöldekkel kezdett tárgyalást a közös kormányzásról. A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) után elnevezett Jamaica-koalícióról folytatott tárgyalások november 20-án fulladtak kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból. A liberálisok arra hivatkoztak, hogy a négy párt között nem alakult ki elég bizalom, és nem tudtak egyetértésre jutni Németország megújításáról.

A Jamaica-koalíció gondolatának bukása után Frank-Walter Steinmeier vette át a kezdeményezést.

November 20-án tett nyilatkozatában jelezte, hogy nem akar előrehozott választást. Aki felhatalmazást kér a választóktól és meg is kapja, az „nem bújhat ki a felelősség alól”, és nemcsak saját választóinak tartozik felelősséggel, hanem a közjót kell szolgálnia – mondta.

A szövetségi elnök – aki évtizedekig az SPD politikusa volt, és megválasztása után felfüggesztette párttagságát – azóta valamennyi parlamenti párt vezetőivel egyeztetett, rendre külön-külön, és csütörtök estére szervezte az első megbeszélést, amelyre több párt elnökét hívta meg, jelezve, hogy megfelelő megoldásnak tartaná a nagykoalíció folytatását. A bizalmas tárgyalásokról eddig nem szivárogtak ki értesülések, és a több mint kétórás csütörtöki megbeszélés után sem adtak ki a felek közleményt az esetleges eredményről.

Forrás: inforadio

Képek: Strategic Culture Foundation, inforadio, 

ElőzőA Szabadics folytathatja Nagykanizsa közterület fejlesztését
KövetkezőJanuártól 3, illetve 3,8 százalékkal nőnek a nyugdíjak és a nyugdíjszerű ellátások
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza