Home Életmód Otthon, lakberendezés, kert Ellepték a konyhádat a molyok? Itt a legjobb megoldás ellenük

Ellepték a konyhádat a molyok? Itt a legjobb megoldás ellenük

Alattomosan költözik be a lakásodba, gyorsan szaporodik, és megőrülsz, mire teljesen kiirtod. Megmutatjuk hogyan előzheted meg, hogy befészkelje magát a lakásodba, és azt is, hogyan védekezz ellene, ha már megtörtént a baj!

Ha a moly egyszer befészkeli magát a háztartásba,  idegtépő feladat kiirtani őket; és teljesen mindegy, hogy a szekrényben lógó ruháinkat rágcsálják össze, vagy a lisztben találjuk meg a kukacaikat. Ha felfedeztük a bajt, minél előbb kell cselekedni, mert a helyzet egyre rosszabb lesz: a ruhamoly tönkreteheti az összes ruhánkat és kárpitos bútorunkat, a lisztmoly miatt pedig dobhatunk ki mindent.

Ellepték a konyhádat a molyok? Itt a legjobb megoldás ellenük
Fotó: 123RF

Az mindkettőben közös vonás, hogy lárvakorukban pusztítanak, ahogyan az is, hogy ha már látunk repülő molyt a lakásban, akkor már rengetegen vannak. Gyorsan, két hét alatt kelnek ki a lárvák, és akár nyolc hónapot is túlélnek táplálék nélkül. A lisztmolylárvát a legkönnyebben úgy fedezhetjük fel, hogy a lisztben, olajos magvakban, müzliben apró, cérnavékony szálakat találunk – ami a lárva ürüléke. A ruhamoly pedig apró lyukakat hagy a textíliákon.

A legfontosabb tehát a megelőzés, ugyanis ha egyszer bekerülnek a lakásba, nehéz tőlük megszabadulni. A molyok a párás környezetet szeretik, ezért érdemes napjában többször teljes légcserével kiszellőztetni a lakást. Az élelmiszereinket pedig zárt tárolódobozokkal védeni, hogy ne tudjanak hozzáférni.

Fotó: Pinterest

Ha nem sikerült megelőzni a bajt, néhány házi praktikával távol tudjuk tartani őket; és bár a kiirtáshoz nem feltétlen ússzuk meg a szakember igénybevételét, a további károkozást megelőzhetjük.

1. Mosás

Ha felfedeztük, hogy ruhamoly van a háztartásunkban, ha az anyag bírja, moss ki minden ruhát 50-60 fokon; ettől a lárvák elpusztulnak. Ha az anyagot csak alacsonyabb hőfokon szabad mosni, tedd a fagyasztóba pár órára – a lárvák ezt sem bírják. Közben mosd át ecetes vízzel a szekrény belsejét.

2. Illatok

A molyok nem szeretik az erős illatokat, illóolajokat. Ha még nem jelentek meg, akkor is érdemes megelőzésképpen egy zacskó szárított levendulát tartanod a szekrényedben, vagy elkészíteni az alábbi keveréket. Keverj össze 3-4 tört fahéjrudat, 1/2 csésze egész szegfűszeggel és 1/2 csésze egész borsszemmel, majd a keveréket töltsd textilzsákba, amit a szekrénybe akasztasz.

3. Csapda

A felnőtt példányokat a legkönnyebben csapdába csalni tudod. Végy egy sárga üveget vagy kancsót – a szín azért fontos, mert a molylepkék vonzódnak a sárgához. Tegyél bele egy csésze melaszt és két csésze ecetet. Fedő nélkül tedd ki a konyhába, vagy a kamrába. Megmámorosodnak tőle a molyok, beleszállnak és belefulladnak.

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás