Home Életmód Életmód hírek Elkezdődött az invázió: ellepték az országot az agresszív darazsak

Elkezdődött az invázió: ellepték az országot az agresszív darazsak

0
Csípésük a legsúlyosabb esetben eszméletvesztést okozhat / Illusztráció: Shutterstock

Budapest — Beindult az idei darázsszezon, özönlenek a megkergült rovarok! Az agresszív fullánkosok miatt már idén is többször akadt dolga Boros Tibor (40) méhrajbefogónak, akit legutóbb egy tápiógyörgyei családi házhoz riasztottak.

– Nem ez volt az első eset idén: Gyömrőről már háromszor hívtak, de szeltem át az országot a rovarok miatt januárban is, egy Pest megyei településen pedig a csillár alól bújtak elő tömegével a tolakodó ízleltlábúak – mondta a szakember.

Nem csoda, hogy szép számmal tűntek fel a méhek és darazsak, beköszöntött a tavasz, szinte mindennap 10 fok felett van a hőmérséklet. Virágzik a barka, hamarosan a fűz is, ezek a növények pedig tömegével vonzzák ezeket a rovarokat.

– Fontos tudni róluk, hogy nem bántanak, ha mi sem bántjuk őket, jómagam is úgy hárítom el a veszélyt, hogy amennyiben nem muszáj, nem irtom ki a családot – mondta Boros, aki pár napja is így járt el a darazsakkal: a födém felett óriási fészket talált, amelyet királynők laktak, mert ők átvészelik a telet. Szabadon engedte őket, hiszen még nem volt tele a fészkük petékkel, amelyekből a házunkba előszeretettel fészkelő darázscsalád lesz.

Boros Tibort idén már többször is riasztották darazsak miatt. Képünkön egy darázsfészek mellett áll / Fotó: Facebook

– Általában kémények belsejébe, fák ágaira, redőnytokokba, házak mennyezetébe, padlásokra, szellőzőrendszerekbe fészkelnek. Nagyon fontos, hogy ha bárhonnan kaparó hangot, zümmögést észlelünk, semmiképp ne kezdjünk magánakcióba, mert azt támadásnak vehetik az állatok, akkor pedig a legveszélyesebbek – szólít fel mindenkit a szakértő.

Ilyenkor meg kell várni, amíg leszállnak, befészkelnek, s közben értesíteni kell a szakértőt, aki azonnal cselekszik. Pláne azért, mert egyes fajok akár életveszélyesek is lehetnek a lakók számára.

A darazsakról minden fontos tudni való / Grafika: Séra Tamás

– A lódarázs csípése például enyhébb esetben is bőrpírt, illetve duzzanatot okoz, de jelentkezhet kiütés és zsibbadás is az igen erős fájdalom mellett. Súlyosabb esetben előfordulhat verejtékezés, szédülés, rosszullét, hányinger, hányás, légszomj, légzéskimaradás, szívpanasz, émelygés, akár eszméletvesztés is.Bármelyiket tapasztaljuk, azonnal mentőt kell hívni, mert akár egyetlen csípés is halálos lehet – mondta dr. Bense Tamás orvos.

Az elmúlt években egyébként már a városokban is megjelentek a hatalmasnak számító tőrösdarazsak, amiket nem érdemes bántani, ugyanis védett állatok.

Vészhelyzet

A tűzoltóság, a katasztrófavédelem pár éve már nem vonulhat méhekhez, darazsakhoz, mivel nem méhész szakemberek. Viszont, ha az állatok olyan közvetlen életveszélyt okoznak, akkor a tűzoltók menekítik ki a bajbajutottat. Amennyiben a ház lakhatatlanná vált, az illetékes önkormányzattal is felveszik a kapcsolatot, hogy a családnak lakhatást biztosítsanak a kialakult veszély elhárításáig.

blikk

Exit mobile version
Megszakítás