Az archiválási raktár több mint 80 kilométernyi polcfelületen őriz majd dokumentumokat.
A világon is egyedinek számító, különleges épületet tervezett az Országos Széchényi Könyvtár számára a TSPC Csoport. Piliscsabán, a Iosephinum területén épülhet meg az az úgynevezett archivális raktár, amely az írott nemzeti örökség megőrzésének helye lesz. A homlokzaton könyvforma, falevél-erezet és digitalizációra utaló mintázat is megjelenik.
A beruházás célja az archiválási, azaz tartós megőrzési kötelezettséggel érintett dokumentumok megfelelő tárolása.
Az ebbe a típusba tartozó dokumentumok száma évente akár 15 ezer példánnyal nő, így a projekt nemcsak a biztonsági alapkövetelmények megvalósítása miatt fontos, hanem a szakszerű tárolás miatt is.
Az archiválási raktárban az alábbiakat tárolják majd:
- az országos Széchenyi Könyvtár által bekért és őrzött kötelespéldányokat,
- 50 ezer tekercs dokumentumot a mikrofilmtárban,
- valamint az 1800-as évektől őrzött archív folyóirat-állományt.
Az archiválási raktár több mint 80 kilométernyi polcfolyóméteren őriz majd dokumentumokat. Az épületben restaurátor- és kötészeti műhely, illetve digitalizációs központ is működik majd.
Egyedi arculati megjelenést kap a homlokzat
Az épület az egyszerű formai kialakítással minden részletében a raktározási funkciót szolgálja, és megfelel a szigorúan őrzött biztonsági létesítmények követelményeinek. A homlokzat ezzel szemben üzenetet közvetítő felületként szolgál majd: egyszerre kapcsolódik a területet meghatározó organikus építészeti előképekhez és a Makovecz-örökséghez, valamint a pilisi erdőhöz is, ami otthont biztosít majd számára.
A homlokzat domináns eleme az a falevél formájú záróelem, amely többek közt az erdő-levél-fafeldolgozás-papír-könyv folyamatára utal.
A másik hangsúlyos elem a világos színű kéregpanel-burkolat, melynek struktúrája a papír lapjainak rendszerét idézi.
A tervezésnél meghatározó volt jelentéssel feruházni az épületet
A épület alkotói folyamatáról Parai Zoltán, a TSPC Csoport projektvezető építésze elmondta, hogy a tervezőcsapatot komolyan foglalkoztatta a mély jelentéstartam és az a kulturális örökség, amely számára készül a ház. Turi Attila építésszel együtt dolgozva a térhez, a múló időhöz és az örökséghez való kapcsolódásokat a homlokzaton megjelenő szimbolikát jelenítették meg.
A tervezőcsapat a BIM-technológia felhasználásával készítette a terveket, melyben a korábbi projektek tapasztalatait is ötvözték. A cégcsoport piacvezető Magyarországon a BIM-technológia alkalmazásában és a háromdimenziós tervezésben.
A magyarországi előírások szerint az épületeket minimum 50 évre tervezik, a piliscsabai épületet viszont minimum 100 évre tervezték.
Ez határozza meg a polcok mennyiségét is, biztosítva azt, hogy az állomány bővülése esetén is elegendő hely álljon rendelkezésre. A fejlesztés a Makovecz Imre Bástyája Program keretében valósul meg.
magyarepitok