Aranyárban mérik, de azt sem tudjuk, mi van benne. A méhész szerint a valódi mézet onnan ismerni meg, hogy drága.
Akácméz, virágméz, napraforgóméz – legalábbis a címkéken ez szerepel. Csak sajnos sokszor nem méz, hanem ahhoz megszólalásig hasonlító valami van az üvegekben. Hogy pontosan micsoda, azt nem tudhatjuk: csak laborvizsgálatokkal lehet kimutatni, hogy mit tartalmaz az üveg.
Akkor van a legnagyobb gond, ha a csomagoláson a „nem EU-országok mézkeveréke” felirat szerepel.
– Eszébe se jusson senkinek ilyet venni! – mondta a Ripost-nak egy méhész.
Ezek főképp Kínából érkező, többek között rizsszirupból előállított hamis mézek.
Ezeket a hamisítványokat a méhész szerint a hajókon állítják elő: feltankolnak rizzsel, és mire Európába érnek, elkészül a „méz”.
A hamis mézet gyakran durván túlcukrozzák. Hogy a hamisított mézet miről lehet megismerni, megírtuk a szerdai Ripost napilapban, amiből azt is megtudhatja, milyen vizsgálatok eredményét titkolták el a hatóságok!
Bajban a termelők! Az akácmézért 1100-1150, míg a vegyes virágmézért 550-600 forintos kilónkénti árat kínálnak a felvásárlók a termelőknek, ez nagyon kevés. Méz még volna elég, de most sok termelő kivár. Évente egyébként 20-24 ezer tonna a hazai méztermés, de ennek csak egyharmada fogy el itthon. A többit külföldre viszik. Meg is éri: az unióban az akácmézért 4-6000 forintot is adnak a vevők kilónként.
Forrás: Ripost