Még a szakembereket is meglepte a legújabb mikroműanyag-kutatás eredménye, elképesztően sok műanyag található a magyarországi vizekben, köztük a Balatonban is, nézzük a részleteket!
Mikroműanyag-kutatás – Nem várt eredmények
A Wessling Hungary Kft. szakemberei az utóbbi években több alkalommal is végeztek kutatásokat, méréseket a magyarországi vizeken, melyek során a tavak, valamint a folyók mikroműanyag tartalmára derült fény. Egy független laboratórium a most záruló K+F projekt során olyan mintavételi módszert fejlesztett ki, amelynek segítségével sokkal pontosabb, ráadásul megbízhatóbb eredményeket kaphatunk a kutatások során. Éppen ezért születtek eléggé meglepő adatok: a korábban mért információknál akár 3-5-ször is nagyobb lehet a magyarországi vizekben jelen lévő tényleges mikroműanyag-koncentráció.
A magyarországi vizekben található mikroműanyagok mértéke
A Wessling Hungary Kft. munkatársai a kutatás során ötven részecskét fedeztek fel köbméterenként a Dunában, Budapest közelében, a Balatonban és a Zalában pedig 5-10 részecskét köbméterenként. A legtöbb azonosított részecske, a korábbi eredményekhez hasonlóan polietilén anyagú, de mellette kimutatható volt a polipropilén, a polisztirol, valamint a poli(vinil-klorid) (PVC) is.
Sajnos megállapított tény, hogy a műanyaghulladék jelentős része bekerül a természetes ökoszisztémába, a vizekbe is, ahol a lebomlásuk nem történik meg. Ezzel szemben viszont fizikai-kémiai hatásuk következtében láncszerkezetük aprózódik, ezáltal jön létre a mindössze öt milliméternél kisebb mikroműanyag.
Édesvizeink minősége nagyon fontos, a tápláléklánc szempontjából jelentőségű, mégis messze elmarad a tengeri vizsgálatoktól a mikroműanyag-terhelésük kutatása. Sajnos nem szolgáltatnak egységesen értelmezhető eredményeket a különböző mintavételi és vizsgálati módszerek, pedig a jövőben elengedhetetlen a tényleges ökológiai és humán egészségügyi kockázat megállapítása.
A problémát még fokozza az is, hogy a különféle kutatócsoportok más és más módszereket alkalmaznak a mintavételre, valamint a minták előkészítésére, ezért a megszületett eredményeket nem lehet összehasonlítani. Mi a gond a mikroműanyagokkal? A következő oldalon ezt mondom el nektek!
agraroldal, Hirmagazin.eu