Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Elképesztő felfedezés a Marson: beigazolódott, amit a kutatók eddig csak feltételeztek..

Elképesztő felfedezés a Marson: beigazolódott, amit a kutatók eddig csak feltételeztek..

Illusztráció, Nortphoto

Forradalmi eredményt ért el a NASA 2012 óta működő Curiosity marsjárója. A Gale-kráterben ugyanis nem befagyott vizű tavak jelenlétére utaló nyomokat talált. Az eddigi kutatások csak feltételezték, hogy a Mars felszínén valaha folyékony víz lehetett, de a mostani hullámnyomok kézzelfogható bizonyítékot nyújtanak arra, hogy a bolygó egykor valóban lakható lehetett.

Izgalmas felfedezést tett a NASA marsjárója, különleges hullámnyomokra bukkant a vörös bolygón. Ezek arra utalnak, hogy a Mars felszínén egykor tavak lehettek, méghozzá sekély, nyílt vízfelületekre.

A Curiosity a kutatás során apró, földi homokos tómedrekben is megfigyelhető redőket azonosított, amelyek szél által mozgatott víz hatására jöttek létre. Az ilyen hullámok általában szél által mozgatott vízben alakulnak ki, akárcsak a Földön található tavak sekély partvidékén – számol be a sciencealert.com, amelyről Nagy Andi ír a Blikk.hu-n.

A hullámok formája és elhelyezkedése arra utal, hogy a víz nem volt befagyva, hanem nyíltan érintkezett a légkörrel. A kutatók szerint ezek a nyomok körülbelül 3,7 milliárd évvel ezelőtt alakultak ki, amikor a Mars éghajlata sokkal melegebb és sűrűbb légkörrel rendelkezett, mint napjainkban.

Egykor életre alkalmas volt a környezet?

A Mars, amely a Naprendszer negyedik bolygója és a Földhöz leginkább hasonlító égitest, már régóta mozgatja az emberiség képzeletét. Bár napjainkban fagyos, száraz, szén-dioxidban gazdag atmoszférával rendelkezik, a múltban sokkal barátságosabb környezetet kínálhatott.

A Curiosity mostani felfedezése szerint a Gale-kráter sekély tavaiban a víz mélysége kevesebb volt mint két méter, a hullámok magassága pedig mindössze 6 milliméter volt, ezek nem a mai értelemben vett mély víztömegek voltak, inkább sekély vízgyűjtőknek vagy tómedreknek tekinthetjük őket.

A hullámnyomok két különböző helyszínen, az úgynevezett Prow kiszögellésben és az Amapari Marker Band nevű szulfátban gazdag kőzetrétegben találhatók. Ezek az eltérő geológiai formációk azt sugallják, hogy a meleg és sűrű légkör hosszabb időszakokon keresztül fennállt.

A Curiosity által gyűjtött adatok jelentős előrelépést jelentenek a Mars paleoklimatológiai vizsgálatai számára. Az eddigi kutatások csak feltételezték, hogy a Mars felszínén valaha folyékony víz lehetett, de a mostani hullámnyomok kézzelfogható bizonyítékot nyújtanak arra, hogy a bolygó egykor valóban lakható lehetett.

A kutatást végző csapat, amelyet a Caltech geológusai, John Grotzinger és Michael Lamb vezettek, számítógépes modellekkel próbálta rekonstruálni az egykori tavak méretét és viselkedését. Az eredmények arra utalnak, hogy a vörös bolygó történelmében több alkalommal is előfordult, hogy a felszínén nyílt víz gyűlt össze.

opera pillanatfelvétel 2025 01 25 050600 www.blikk.hu
Eddig sejtettük, de a Curiosity rover felfedezései alapján most már biztos, hogy egykor sekély tavak voltak a Marson / Fotó: Northfoto

Eddig sejtettük, de a Curiosity rover felfedezései alapján most már biztos, hogy egykor sekély tavak voltak a Marson / Fotó: Northfoto

További kutatások a láthatáron

A Curiosity felfedezései nem csupán újabb adatokkal gazdagítják a Mars történelmét, hanem alapot teremtenek a jövőbeli kutatások számára is. A hullámnyomok részletesebb vizsgálata segíthet meghatározni, hogy a Mars felszínén mennyire gyakoriak voltak az ilyen tavak, és milyen körülmények között jöttek létre.

Ahogy a NASA folytatja a Mars vizsgálatát, egyre közelebb kerülünk annak megértéséhez, hogy a bolygó mikor és mennyire lehetett lakható.

ElőzőFontos rendeleteket hozott az éjjel Orbán Viktor: ez rengeteg embert érint, itt vannak a részletek..
KövetkezőA Svenk szombat esti adásának fókuszában „A brutalista” című film és a magyar filmes helyszínek sikertörténete – videó
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás