Már 19 áldozatot találtak meg a himalájai lavina után
Negyedik napja tartanak a mentési munkálatok, amelyeket a rossz időjárási viszonyok is nehezítenek.
Oktatók és hegymászótanoncok az áldozatai a lavinának, amely Uttarakhand tartományban következett be.
A Himalája az Eurázsiai-hegységrendszer része, Tibet és az indiai szubkontinens között húzódik. Itt található a Föld legmagasabb hegycsúcsa, a 8848–8850 méter magas Csomolungma (angol nevén Mount Everest).
Tágabb értelemben véve a hegységrendszer részét képezik a Pamír, a Hindukus és a Karakorum hegyvonulatai is.
„19 holttestet találtunk, tíz embert még keresünk”
– mondta el az AFP-nek a helyi katasztrófavédelem szóvivője, Ridhim Aggarwal.
Mint hozzátette, az időjárási viszonyoktól nagyban függ, hogy mikor tudnak kutatni az eltűntek után, és mikor nem.
A legfrissebb hírek itt!
A rendőrség, a katasztrófavédelem és az indiai légierő is dolgozik a kutatás-mentésben, a havazás és az esőzések ellenére is sikerült már megtalálniuk 32 embert. A lavina helyszínének közelében, 4,8 kilométeres tengerszint feletti magasságban helikopterleszállóhelyet készítettek elő – írja a CBS News.
Sunil Lalwani, a baleset túlélője, a hegymászóiskola tanulója szerint egyik tanáruknak köszönhető többek megmenekülése.
„50-100 méterre voltunk a csúcstól, az oktatóink vezettek minket, amikor hirtelen lavina csapott le ránk, mindenkit magával sodort. Másodpercek múlva már egy hasadékban találtuk magunkat. Az oktatóinknak köszönhetjük, hogy életben vagyunk” – idézte Lalwanit a Hindustan Times csütörtökön.
A halálos áldozatok közt van Savita Kanswal, aki idén megmászta a Mount Everestet. Mindössze 16 nap leforgása alatt megmászta a világ legmagasabb csúcsa mellett a közeli Makalut is, ami női rekord.
A Himalájában gyakoriak a halálos mászóbalesetek.
Augusztusban egy hegymászó holttestét két hónappal azután találták meg, hogy egy gleccseren való átkelés közben hasadékba zuhant az északi Himachal Pradesh államban. A múlt héten Hilaree Nelson amerikai síalpinista holttestét találták meg a nepáli Manaslu hegycsúcs lejtőin, miután eltűnt a világ nyolcadik legmagasabb hegyén síelve. Ugyanezen a napon Anup Rai nepáli hegymászó meghalt és egy tucatnyian megsérültek, miután lavina csapott le a rájuk.
A legfrissebb hírek itt!
Bár még nem végeztek érdemi kutatásokat az éghajlatváltozásnak a Himalája kockázataira gyakorolt hatásáról, a hegymászók hasadékok kiszélesedéséről, korábban havas lejtőkön folyó vízről és gleccsertavak növekvő kialakulásáról számoltak be a hegyen.