Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Elképesztő égi jelenség: Így születik egy bolygó!

Elképesztő égi jelenség: Így születik egy bolygó!

Min­den bi­zonnyal egy ket­tős­csil­lag kö­rüli bolygó for­má­ló­dá­sá­nak szem­ta­núi vol­tak a te­xasi Rice Egye­tem ku­ta­tói. A csil­la­gá­szok egy kü­lön­le­ges te­le­szkóp­pal vizs­gál­ták az ég­bol­tot, a nem min­den­napi lát­ványt pedig meg is örö­kí­tet­ték.

Még az amerikai Rice Egyetem tapasztalt csillagászai is meglepődtek, amikor sikerült lencsevégre kapniuk egy bolygó képződésének első lépéseit. A kutatók egy speciális, úgynevezett ALMA teleszkópot használtak, így sikerült észrevenniük a kettőscsillag körül formálódó égitestet.

A nem mindennapi felfedezésről az egyik tudományos honlap, az eurekalert.org számolt be részletesen.

A szakértők először arra lettek figyelmesek, hogy a két csillagot körülvevő, úgynevezett protoplanetáris korong külső részén nagy területen hiányzik a gáz, ami a kutatók szerint a bolygóképződés egyik első jele.

A szakértők azt remélik, hogyha sikerül menet közben megfigyelniük, hogyan alakul ki egy ilyen bolygórendszer, talán jobban megérthetik, hogyan működhet a folyamat.

„A ritka égi jelenségről készült felvételek eddig soha nem látott részletességgel tárják elénk az égitestek kialakulását szabályozó fizikai folyamatokat”

magyarázta Andrea Isella, a texasi egyetem egyik csillagásza.

Elképesztő égi jelenség: Így születik egy bolygó!

Fotó: Andrea Isella/Rice University; B. Saxton

A most vizsgált HD 142527 katalógusjelű kettőscsillag nagyjából 450 fényévnyire található bolygónktól. A köztük lévő távolság körülbelül 1,6 milliárd kilométer, ami azt jelenti, hogy körülbelül olyan messze vannak egymástól, mint a Szaturnusz a Naptól.

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás