2015 04 29 231615
Forrás: MTI | 2015. 04. 29. 21:30:43

Előzetes eljárást indított a párizsi ügyészség kiskorúak sérelmére elkövetett nemi erőszak vádjával Közép-afrikai Köztársaságban állomásozó francia katonák ellen – erősítették meg francia illetékesek szerdán a The Guardian brit lap értesülését.
Az ügyészség 2014 júliusában indította az eljárást az ENSZ egyik munkajelentése alapján, amelyet a francia védelmi minisztérium juttatott el a vádhatóságnak.

A brit lap szerint a jelentésben olyan gyermekek tanúvallomása olvasható, akiket megerőszakoltak francia katonák a Közép-afrikai Köztársaságban.

Amennyiben a tucatnyi gyermek ellen 2013 decembere és 2014 júniusa között elkövetett szexuális bántalmazások gyanúja beigazolódik, a „leghatározottabb szankciók” várhatók az érintett francia katonákkal szemben – közölte szerda este a francia védelmi minisztérium.

A közlemény szerint a védelmi tárca „megtett és meg fog tenni minden szükséges intézkedést az igazság kiderítésére. Amennyiben az állítások igaznak bizonyulnak, gondja lesz arra, hogy a leghatározottabb szankciók sújtsák azokat, akik felelősek a katonaság értékeinek tűrhetetlen megsértéséért”.

A szövegből az is kiderül, hogy a francia védelmi minisztériumhoz „2014 júliusa végén jutatta el az ENSZ emberi jogi főbiztossága közép-afrikai gyermekek tanúvallomásait, akik szexuális erőszakkal vádolják a Sangaris elnevezésű francia hadműveletben résztvevő katonákat. A vallomások szerint a gyermekeket az M’Poko repülőtéren erőszakolták meg 2013 decembere és 2014 júniusa között.

A védelmi tárca a közlemény szerint azonnal belső vizsgálatot rendelt és a párizsi ügyészségen is feljelentést tett, amely előzetes eljárást indított, ez jelenleg is folyamatban van. A vizsgálat keretében 2014. augusztus 1-jén francia csendőrök utaztak a Közép-afrikai Köztársaságba, hogy lefolytassák a nyomozást.

Az ENSZ megerősítette szerdán, hogy 2014 tavaszán vizsgálatot folytatott francia katonák ellen megfogalmazott szexuális visszaélésekről és bántalmazásokról szóló „súlyos vádak” miatt.

A The Guardian szerint a jelentést Anders Kompass, az ENSZ egyik svéd humanitárius vezetője adta át a francia hatóságoknak, miután a ENSZ emberi jogi főbiztosságának tagjai, akik megkapták a jelentést, nem léptek az ügyben. Kompasst április 17-én felfüggesztették tisztségéből és eljárást indított ellene az ENSZ – jelezte a svéd igazságügyi minisztérium.

Farhan Haq, az ENSZ helyettes szóvivője megerősítette, hogy egyik munkatársukat felfüggesztették, miután 2014 júliusában a vizsgálat eredményét az eljárási folyamat megsértésével átadta a francia hatóságoknak. A szóvivő szerint a jelentést Párizs a munkatárs feletteseinek tudta nélkül, nem hivatalos úton kapta meg. Az áldozatok, a tanúk és a nyomozók nevei nem voltak kisatírozva, s ezzel az érintett személyeket veszély fenyegette – hangsúlyozta a szóvivő, aki nem nevezte meg az illetékes nevét. Csak annyit árult el, hogy a munkatárs jelenleg „közigazgatási szabadságát tölti teljes fizetéssel”, amíg a belső vizsgálat le nem vonja a „súlyos eljárási hiányosságok következményeit”.

Nevük elhallgatását kérő ENSZ-források azt jelezték, hogy a Genfben dolgozó munkatárs egy héttel az elkészülte után szivárogatta ki a jelentést, így a tette nem magyarázható a főbiztosság tétlensége miatti aggodalommal.
Kép: Google