Október 1–16. között online kérdezik meg az embereket. Október 17-től számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik 16-ig nem adtak választ.

2022. október 1-jén fennálló állapotot alapul véve tart a természetes személyekről és a lakásokról nép- és lakásszámlálást a Központi Statisztikai Hivatal. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a népszámlálásról. A népszámlálást hazánkban 10 évente tartanak. A koronavírus miatt azonban a tavaly esedékes felmérést áttették 2022-re. Magyarországon legutóbb 2011-ben tartottak nép- és lakásszámlálást.

népszámlálás

Forrás: KSH

  • Október 1. és 16. között online vehetünk részt,
  • október 17. és november 20. között számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik október 16-ig nem töltötték ki online a kérdőívet,
  • november 21. és 28. között már csak az adott település jegyzőjénél tehetnek eleget az adatszolgáltatási kötelezettségüknek azok, akik mindezt november 20-ig ezt nem tették meg.

Mit kell tudni a felkérőlevélről?

A levél nem névre szól, de tartalmazza a népszámlálásról szóló hasznos információkat, valamint egy 12 jegyű belépési kódot is. Háztartásonként egy levél érkezett, amin rajta van egy QR-kód, amely a népszámlálás hivatalos oldalára irányít. A kód begépelését követően tölthető ki a lakáskérdőív, valamint a személyi kérdőív, amelyből annyit kell kitölteni, ahányan a lakásban laknak. Akinek nem érkezett meg a postai levele, az a jegyzőtől igényelhet új kódot.

Erre van szükség az online kitöltéshez

Az elektronikus kitöltéshez szükségünk lesz a KSH által postán küldött felkérőlevélben található kódra. Ezt a levelet már mindenkinek meg kellett kapnia. Az online válaszadást a www.nepszamlalas2022.hu oldalon tehetjük meg a „Kitöltöm most!” gombra kattintva küldhetjük el.

népszámlálás

Dr. Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke Forrás: KSH

Válaszolni kötelező

Mivel összeírásra kerül az ország területén lévő minden lakás, lakott üdülő, üresen álló lakás és a háztartásban élő valamennyi személy, ezért muszáj válaszolni:

  • a személyes jellegű kérdésekre,
  • a lakásadatokra kérdező pontokra.

Bírság jár a hamis adatokért

A népszámláláskor csak valós információkat szabad megadni! A törvény szerint közigazgatási bírsággal is sújtható az, aki valótlan adatokat diktál be. A pénzbüntetés összege 200 000 forint is lehet.

Mindenki ugyanazokat a kérdéseket kapja?

Nem. Az elektronikus kérdőív életkor alapján változik. Így értelemszerűen egy csecsemő esetében nem kérdezik meg az iskolai végzettséget vagy a családi állapotot.

népszámlálás

A Központi Statisztikai Hivatal épülete Forrás: KSH

Mióta tartanak népszámlálást Magyarországon?

Magyarországon az első mai értelemben vett – teljes körű népességösszeírást Mária Terézia rendelte el 1777-ben. A királynő 1780-ban bekövetkezett halála miatt fiára, II. Józsefre maradt a számlálás kivitelezése és 1784 és 1787 között folytatták le – áll az MTVA-Sajtóadatbank összeállításában. A magyar népszámlálások történetében 2 különösen fontos összeírást tartunk számon: az 1910-eset, ami az utolsó volt a történelmi Magyarország területén, illetve az 1920-asat, ahol először vették számba az első világháború emberi és anyagi pusztítását, Trianon veszteségeit.

Nyerni is lehet a kitöltéssel!

Mindazok, akik október 16-ig online kitöltik a népszámlálási kérdőívet, nyereményjátékban vehetnek részt, amelynek keretében az online kitöltési időszak alatt naponta 5 db 100 000 forint értékű ajándékutalványt sorsolnak ki a kitöltők között.

Így alakult a népesség szám az előző népszámlálásokon

  • 1990: 10 374 823
  • 2001: 10 198 315
  • 2011: 9 937 628

metropol

Hirmagazin.eu