A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Fúvós Tanszékének tanára 2017. december 27-én távozott.
Egyszer mind meghalunk.
Te is, én is, mindannyian.
Elfeledve, nyomorban,vagy
Legendaként, szoborban,
Mindegy,
De mind el..
Mind elmúlik, elporlad…..
De egy dolog marad:
A hangod, a játékod,
Az itt marad,
A kürtölésed,
A tekinteted, a lépted….
Az emberséged,
Az megmarad.
Tarjáni Ferenc kürtművész
Ma, remélem békében,
Nagyon messzire haladt.
Feri bátyám,
A Jóisten áldjon!
(Lakatos György, a Fúvós Tanszék vezetője nekrológja)
Tanárunk volt és az ország valaha élt legnagyobb kürtművésze, a Rádió Zenekar szóló kürtöse. Még játszottam vele…fantasztikus volt! Ha bárhol a világon játszott, azonnal odajöttek, olyan csodálatos hang csendült fel. Igazi legenda, élő legenda.
(Dr. Vigh Andrea rektor gondolatai) |
Tarjáni Ferenc 1938. szeptember 11-én született Dorogon. 1954-től 1961-ig a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában tanult kürtön. 1964-ben második díjas lett a müncheni ARD Nemzetközi Kürtversenyen. 1958 és 1995 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólamvezetőjeként járta be Európa, Amerika és Ázsia számos országát. A Magyar Fúvósötös, a Budapesti Kamaraegyüttes és a Tarjáni Kürtquartett alapító tagja volt. Több tucat szóló- és kamarazenei lemezfelvétel őrzi játékát.
Dávid Gyula, Hidas Frigyes, Farkas Ferenc, Soproni József, Láng István is komponált számára kürtversenyt. Szólistaként játszott szinte minden neves zenekarral, a Royal Filharmonikusoktól a Berlini Filharmonikusokon keresztül a Moszkvai Szimfonikus Zenekarig, valamint olyan karmesterek vezénylete alatt, mint Leopold Stokowski vagy Charles Münch.
1975-től nyugdíjba vonulásáig a Zeneakadémia egyetemi tanáraként kürtösök egész generációját oktatta.
1965-ben és 1967-ben Liszt Ferenc-díjjal, 2002-ben Bartók-Pászthory-díjjal ismerték el munkásságát. 1975-ben az Érdemes Művész, majd 1980-ben a Kiváló Művész elismerést vehette át.
Forrás: zeneakademia.hu