Változnak a szociális gondoskodás szereplőire vonatkozó rendelkezések, miután a szociális törvényt is módosította a Magyarország biztonságát szolgáló – 134 igen szavazattal, 54 ellenvoks mellett elfogadott – jogszabály.
Kedd délután eközben a Parlament előtt civil aktivisták fekete hullazsákokba bújva tiltakoztak a szerintük igazságtalan törvénymódosítás ellen.
Mindenki felelős önmagáért – tartalmazza a szociális törvény módosítása, amely kiemeli az egyéni és hozzátartozói felelősséget az egyén szociális biztonságáért, a képességeiket és a lehetőségeiket figyelembe véve. A módosítás a polgári törvénykönyv alapján határozza meg a hozzátartozói kört.
A gondoskodási sorban a következő szinten a települési önkormányzatok állnak, azzal a kikötéssel, hogy kizárólag a jogszabályban meghatározott feltételek szerint áll fenn a gondoskodási kötelezettségük. Az önkormányzatot követik – az utolsó pillanatban átírt új szövegezés szerint – az egyházak és a karitatív szervezetek azon sorban, amelynek tagjaitól a rászorulók a segítséget várhatják. Az utolsó helyen áll az állam gondoskodási felelőssége. A törvényben az állam és az önkormányzatok együttműködnek az egyházi és civil szervezetekkel a szociális gondoskodási feladatok ellátása során. A szociális intézmények és intézkedések rendszerének kialakítása és működésének biztosítása az állam és az önkormányzatok feladata.
A legfrissebb hírek itt!
A jövőben a szociális ellátások és támogatások vetítési alapja nem az öregségi nyugdíj lesz, hanem a szociális vetítési alap. Az elfogadott törvény meghatározása szerint a tartásdíjat megelőlegezi az állam, ha a fizetésre kötelezett szülő nem teljesíti a kötelezettségét, a bírósági végrehajtás pedig eredménytelen, illetve az adós fél legalább háromhavi díjjal tartozik.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala a fogyatékosságüggyel kapcsolatban új főigazgatósággal bővül – erről is rendelkezik a törvénymódosítás.
(MTI/Blikk)