Egy elfeledett gyümölcsöt mutatok most be nektek, ami pedig nem más, mint a húsos som.
Bizony, ez a növény régen szinte minden kertben ott volt, mára viszont sajnos eltűnt, pedig nem kellene, elmondom, miért!
Röviden a húsos somról
A húsos som (Cornus mas) a somfélék családjába tartozó meseszép cserje, ami egész Európában, így természetesen a Kárpát-medencében is elterjedt. Ez a 3-7 méter magasra megnövő növény a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágaival meseszép dísze lehet kertünknek, ráadásul kevesen tudják, de a húsos som a tavasz első hírnöke is. Gyümölcsei másfél, illetve három centiméter nagyságúak, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű.
A húsos som érdekes nevei
A húsos som nevét mondhatjuk úgy is, hogy saját magáról kapta, németül ugyanis Kornelkirschének vagy Dirndl-nek hívják, melynek első része a latin cornus (szarv vagy szaru) szóból ered, ez a kemény fájára utal. Nevének második része a gyümölcs küllemére utal, mert messziről a cseresznyére emlékeztet, annyi a különbség, hogy eléggé ovális a som gyümölcse, míg a cseresznyéjéé kerekebb. Francia neve is latin eredetű, cornouiller male névvel jelölik, a termés angol elnevezése pedig hasonlít a némethez, Cornelian cherry. A legelterjedtebb jelölés viszont a legegyszerűbb is: cornel.
A húsos som termőhelyei
Érdekesség, hogy a húsos som a középhegységek vadon élő növénye, leginkább erdőszéleken lehet vele találkozni, mivel kedveli a napos helyeket, árnyékban pedig egyáltalán nem terem. Több helyen is termesztik, például Romániában, Ausztriában, Lengyelországban, Bulgáriában és Szlovákiában, nálunk pedig őshonos, régi növénynek tartják számon, amit a helység-, és családnevek is igazolnak: Somló, Som, Somlyó, Somos. Magyarországon többek között a Gödöllői-dombság területén él.
A húsos som fajtái
Magyarországi tájfajtái a Császlói, mely Szatmárban és a Nyírségben honos, és a Szadai, ami pedig a Gödöllő közelében található Szada községben honos. A szlovák Devin és Titus, az osztrák Jolico nagy gyümölcsű fajták, de közismert fajtája még a Reichtragende Selektion. Léteznek sárga gyümölcsű, és körte formájú gyümölcsöt termő változatai is, az utóbbi az Őszi tűz nevet kapta Schmidt Gábortól, a felfedezőjétől. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a húsos som termesztéséről, gondozásáról, a következő oldalon folytatom!
A húsos som jelentősége
Korábban a házikertek gyakori növénye volt, de sajnos háttérbe szorult. Manapság a kertekben és a közparkokban főként díszcserjének ültetik, ez viszont nagy hiba, mivel a növény gyümölcsei nagyon értékesek, melyekből kiváló lekvár, dzsem, szörp, kompót, gyümölcsbor, de még pálinka is készíthető. C-vitamin tartalma 200 mg/100 g körül van, karotinban gazdag. Éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan már az ókor óta szokás sós vagy ecetes vízben, köménymaggal eltenni, borecetben elrakva pedig kitűnően helyettesíti a kapribogyót.
A húsos som nevelése
Lassan indulnak fejlődésnek a fiatal növények, idősebb korára válik egyre bokrosabbá és terebélyesebbé, nem ritka, hogy megnő 6-7 méter magasságúra is, ami ráadásul akár száz évig is megél! A som ültetésére a tavasz, illetve az ősz a legjobb időszak.
Ültetéskor távolítsuk el a törött, sérült gyökérrészeket, és áztassuk be fél napra a gyökereket. Ássunk kétszer szélesebb ültető gödröt, mint a gyökerek, majd ültessük el a növényt ugyanolyan magasan, mint ahogy a faiskolában volt. Töltsük fel földdel, nyomkodjuk meg a talajt óvatosan, és öntözzük be.
A húsos som ápolása
Január és március között érdemes megritkítani az idősebb növényeket, ezáltal tudjuk kordában tartani a növekedését. Ahhoz, hogy bő termése legyen, fontos, hogy olyan helyre ültessük, ahol sok napfény éri, mivel félárnyékban termése kisebb, árnyékban pedig nem is terem. Ha sövénynek neveljük, akkor kora tavasszal vágjuk vissza a növényt erőteljesen.
A gyümölcsei szeptember közepétől érnek be, szedés után a somot 8-10 napig lehet tárolni, illetve felhasználni. A termés érése után gyönyörű őszi színeket ölt lombja, sárga, illetve vörös színben pompázik. Ráadásul kora tavasszal is megcsodálhatjuk, márciustól nyílnak színpompás, sárga virágai, melyek sok hasznos rovart csalogatnak a kertbe. Remélem meggyőztelek, és szerzel a kertedbe egy húsos somot, nem fogod megbánni, ebben száz százalékig biztos vagyok!
agraroldal, Hirmagazin.eu