A kutatók szerint az ázsiai tigrisszúnyog terjesztette dengue-láz Európában is megjelenhet.
Gyorsan terjedhetnek Európa északi részei felé a trópusi betegségeket, köztük a csikungunya- és dengue-lázat, valamint a kullancstól származó agyhártyagyulladást hordozó kórokozók a globális felmelegedéssel – állapította meg egy új kutatás.
A tanulmányt a Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán ismertették Amszterdamban.
A kutatók szerint a trópusi betegségeket terjesztő rovarok északra húzódását a felmelegedésen kívül a nemzetközi utazások és a kereskedelem is elősegíti. Korábban érintetlen területeken, a magasabb szélességi fokokon, így Észak-Európa egyes részein is megjelenhetnek a fertőzések, ha nem javítják a járványkitörések környezeti és éghajlati előjeleinek megfigyelését és az ellenőrzést, az adatok megosztását – idézte a EurekAlert.com a kutatókat.
A csikungunya- és dengue-lázat hordozó ázsiai tigrisszúnyog.
– A hosszabbra nyúló meleg évszak kedvez a trópusi betegségeket terjesztő rovaroknak, tágabbra nyitja előttük az időablakot. Meg kell tanulnunk a leckét, melyet a nyugat-nílusi láz közelmúltbeli, észak-amerikai és a csikungunyaláz karib-térségbeli, franciaországi és olaszországi kitörése tanított – mondta Giovanni Rezza, az olasz Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségek Osztályának igazgatója, a tanulmány egyik készítője.
A melegebb és nedvesebb körülmények ideális feltételeket teremthetnek az csikungunya- és dengue-lázat hordozó ázsiai tigrisszúnyog szaporodásához és terjedéséhez Európa nagy részén, beleértve Közép-Európát is. Korábban az ázsiai tigrisszúnyog terjesztette dengue-láz a trópusi és szubtrópusi területekre korlátozódott, mivel a fagy elpusztítja a petéket és a lárvákat, a hosszabb nyarak miatt azonban néhány évtizeden belül Európa nagyobb részén is áttelelhetnek – mondták a kutatók.
A kullancstól származó agyhártyagyulladás – TBE – és a Lyme-kór terjedésére már most alkalmas az európai éghajlat. Az Európai Unióban évente 65 ezerre becsülik a Lyme-kóros esetek számát, a TBE bejelentett eseteinek száma 400%-kal emelkedett. Klímamodellek alapján 2040-2060-ra 3,8%-kal növekedhet a közönséges kullancs – Ixodes ricinus – élőhelyének mérete Európában.
A világ legnagyobb járványai
Az elmúlt évszázadokban a hatalmas méreteket öltő járványok akár a történelem alakulását is képesek voltak átírni.
Fél Európa meghalt 6 év alatt: a világ 10 legtragikusabb járványa
Biztos halál várt arra, aki megkapta: a leghalálosabb járványok a világtörténelmet is átírták.
Néhány évszázaddal ezelőtt az orvostudomány igen fejletlen volt, sok minden nem értettek a test működéséről, a mai értelemben vett egészségügyi ellátás nem létezett. A bajt tovább tetézték a hatalmas méreteket öltő járványok, melyek akár a történelem alakulását is képesek voltak átírni.
A járványok sokszor a legínségesebb időkben ütötték fel a fejüket, de volt, hogy éppen a globális nyitás hozta őket új földekre: a legagresszívabban terjedő betegségek pedig aztán drasztikusan pusztították el lakosok millióit.
Tragédiák a történelemben
A világszintű pánik indokolt volt járványok idején, hiszen, aki megkapta a betegséget, arra sokszor a biztos halál várt. Odaveszett akár fél Európa, veszélybe kerültek az egyházak, néhány évtizeddel ezelőtt pedig a gyermekek voltak kitéve óriási kockázatnak. Az orvoslás azóta sokat fejlődött, de van, amitől még ma is végigfut az ember hátán a hideg.
Megérkezhet az első komolyabb havazás az északkeleti országrészbe: a hazánk időjárására ható hidegfront következtében a mai naptól egészen szerda reggelig több helyen is havazás...
Lezárták az érintett útszakaszt a munkálatok idejére, a forgalmi rend mára helyreállt - írja a Katasztrófavédelem.
Egy kamion és egy kisbusz ütközött össze a 31-es...
Az erőtlen külső és belső kereslet továbbra sem engedi, hogy elszabaduljon itthon az infláció - szemlézte a témát a Világgazdaság.
Erre utal, hogy a Központi...