Évente töb­ben is meg­hal­nak azért, mert egy cso­da­te­vő­nek gon­dolt szer ha­tá­sá­ban bízva az em­be­rek nem for­dul­nak azon­nal or­vos­hoz az ijesztő tü­ne­tek kez­de­te­kor.

Nyáron szinte mindennap megesik, hogy valaki felsikolt a strandon, mert mezítláb rálépett egy darázsra vagy méhre. A rovarcsípés égető fájdalmat okoz, ami jó esetben pár óra múlva enyhül, a duzzanat lelohad.

Életveszélyes tévhit terjed, gyereket, felnőttet egyaránt fenyeget
Képünk Illusztráció (Fotó: MTI)

Sajnos nem mindenkinél. A múlt héten a veol.hu írt arról, hogy Pápán egy férfit újra kellett éleszteni, mert allergiás rohama volt méhcsípés miatt. Egy környékbeli erdőben érte a baleset, s a mentők az újraélesztés után kórházba szállították.

Amikor strandon, focipályán történik méhcsípés, előbb-utóbb szóba kerül, hogy kalciumtartalmú itallal, tablettával elejét lehet venni a bajnak. Ez sajnos nem igaz.

Nékám Kristóf allergológus az M1 Híradójában elmondta:

A kalcium nem jó a méh- vagy darázscsípés miatti allergiás tünetek megszüntetésére. 

Az egyetlen rövid távú megoldás egy adrenalint tartalmazó injekciófajta, amit bárki beadhat a saját combjába, ugyanis innen szívódik fel a legjobban a hatóanyag. Az injekció a beszúrás után másodpercek alatt hat.

Orvoshoz kell fordulni, ha a szúrás helyén a duzzanat az egész végtagra kiterjed, az illető fulladni, hányni kezd, sípolva veszi a levegőt, esetleg hasmenése van.

A kalcium egy kis időre javítja a közérzetet, de sok esetben csökkenti az igazán hatékony terápiák lehetőségét.

Forrás: Ripost