Már a járvány kitörése után nem sokkal megjelentek a koronavírussal kapcsolatos álhírek és összeesküvés-elméletek.

Van, aki a vírus létezését vitatja, mások a járványt kérdőjelezik meg, vagy éppen az oltások szükségességét tagadják.

Ezeket az elméleteket leginkább a közösségi oldalakon terjesztik. Sokan meggyőződésből, de jó néhányan vannak olyanok, akik haszonszerzés céljából.

Ezzel viszont nagy károkat okoznak. Számos korábbi fertőző betegség éppen a védőoltások megjelenésével tűnt el vagy szorult vissza – derült ki az M1 Híradójából.

Az egyik leghíresebb magyarországi vírustagadó, Lenkei Gábor több videójában is koronavírus- átverésként hivatkozik a járványra. Azt állítja: a vírus nem veszélyes, szerinte csak annak lesz baja, aki fél.

Szeptemberben többek között Lenkei közösségi oldalát is felfüggesztették a hatóságok,

azonban ezek után szórólapon kezdte terjeszteni nézeteit országszerte.

Az álhírterjesztésen túl az egyébként orvos végzettségű Lenkei a saját vitamincsaládjának reklámozására is felhasználja ezeket a csatornákat.

Szintén a járvány tagadásával lett országosan ismert az egri ortopédorvos, Pócs Alfréd, aki az új generációs mobilhálózatok elleni összeesküvés-elméletek egyik itthoni terjesztője is.

Kijelentései miatt elhatárolódott tőle a Magyar Orvosi Kamara, ősszel pedig a munkahelyéről is elbocsátották,

mert a gyöngyösi kórház szerint rendelésein nem használt maszkot, ezzel veszélyeztetve az ellátottak és kollégái egészségét is.

A vírustagadók egy része péntekre maszkmentes napot hirdetett. A Metropol beszámolója szerint a közösségi portálon arra buzdították az embereket, hogy dobják el a maszkot, és legyenek, ahogy fogalmaznak, szabadok, mit sem törődve ennek büntetőjogi következményével.

Mind a vírustagadás, mind az ehhez kapcsolódó oltásellenesség rendkívül veszélyes – erről már a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője, Galgóczi Ágnes beszélt az operatív törzs pénteki tájékoztatóján.

A rémhírterjesztés a különleges jogrend idején kifejezetten büntetőjogi kategória

– mondta Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a tájékoztatón.

Az elindított büntetőeljárásokból jelenleg három van folyamatban, és eddig tíz gyanúsítottat hallgattak ki az ügyekben.

A címlapfotó illusztráció.

M1

Hirmagazin.eu