Klauzál Gábor
Klauzál Gábor (Szlavoviczi) (Pest, 1804. november 18. – Kalocsa, 1866. augusztus 3.) reformkori magyar politikus, miniszter.
Élete
Szegedi piarista diák volt. 1832-től Csongrád vármegye országgyűlési követeként a liberális ellenzék tagja, 1843-1844-ben az egyik vezetője volt. 1844-ben lényegében visszavonult, politikai tevékenységét csak a forradalom kezdete után folytatta, mint a pesti közcsendi bizottmány tagja. Az első felelős magyar Minisztérium földművelés-, ipar- és kereskedés osztályának minisztere volt 1848-ban. Miniszterként egyezkedő, mérsékelt politikát képviselt, fellépett a szélsőséges az udvarral szakítani kívánó politika ellen, követelte, hogy Lamberg Ferenc Fülöp gróf gyilkosait vonják felelősségre. Egészségi állapotára hivatkozva a fegyveres harcok kezdetén visszavonult birtokára és gazdálkodott. Az1850-es években Kistétényben vásárolt magának telket. 1861-ben és 1865-ben Deák Ferenc pártjának tagjaként, Szeged képviselőjeként részt vett az országgyűlésen.
Emlékezete
Szellemi örökségét a budapesti Klauzál Gábor Társaság nevű civil szervezet ápolja tovább.
Több közterület viseli a nevét: a Budapest Erzsébetvárosban Klauzál utca és Klauzál tér; Szegeden Klauzál tér; Budapest Újpesten Klauzál utca; Budatétényben a Baross Gábor-telepen Klauzál Gábor utca; Kecskeméten Klauzál Gábor tér; Szentesen Klauzál utca és Klauzál Gábor Általános Iskola; Budapest VII. kerületében a Klauzál Gábor Műszeripari Szakközépiskola;