hirmagazin_2015-08-05_065259
Idén eddig mintegy 188 ezer illegális bevándorló érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába. Rómában felmerült egy járvány veszélye, Németországban pedig százakat vesznek fel a menekültügyi ügyintézésre. A Csalagútnál lassan tarthatatlanná válik a helyzet.
Afgán és szíriai menekültek gumicsónakjukkal közelítenek a görögországi Leszbosz sziget partjaihoz (MTI)
Idén már több mint kétezer, Európába tartó migráns vesztette életét a Földközi-tengeren – közölte kedden a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).

A Földközi-tengeren keresztül Európába érkezett migránsok közül több mint 90 ezren Görögországban, további 97 ezren pedig Olaszországban értek partot.

A halálesetek többségét az olasz partok felé tartó menekültek körében regisztrálták: az Észak-Afrikából Olaszországba indulók közül legkevesebb 1930-an vesztették életüket, a Törökországból Görögországba eljutni próbálók között pedig hatvan halottat jegyeztek fel. Az összesítés tizenkilenc migráns múlt hét végi halálával emelkedett 2000 fölé. Ők Szicília közelében vesztették életüket – többük halálát a kimerültség okozta, mások közülük szomjan haltak, miután ivóvizüket inkább a hajó motorjának hűtésére használták.

Az IOM legfrissebb adatai szerint idén eddig mintegy 188 ezer illegális bevándorló érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába. A szóvivő szerint ez a szám „nagyon gyorsan el fogja érni” a lélektani határnak számító 200 ezret.

Németország
A legutóbbi adatok szerint az év eleje óta valamennyi származási országot együttvéve 302.415 menedékkérőt regisztráltak az országban. Ez 100 ezerrel több a tavaly egész évben regisztrált 202 ezernél, pedig a 2014-es is kiugró adat, akkor a délszláv háború kezdete, a kilencvenes évek eleje óta a legtöbb menedékkérő érkezett Németországba.

Történelmi csúcsra emelkedett a bevándorlók száma, tavaly év végén már csaknem 11 millióan voltak Németországban. Ez a teljes lakosság (80 millió 700 ezer fő) több mint nyolcadának megfelelő szám.Lassan tarthatatlanná válik a helyzet a Csalagútnál
Illegális bevándorlók több mint hatszáz alkalommal próbáltak meg behatolni a La Manche csatorna alatti alagútba keddre virradóra Calais közelében. Csak vasárnap éjszaka 1700 alkalommal próbálkoztak.

A több mint ötven kilométer hosszú alagúton az elmúlt napokban több ezer alkalommal tettek kísérletet migránsok arra, hogy átjussanak Franciaországból Nagy-Britanniába. Vannak, akiket az alagút bejárata felé tartva feltartóztatnak a rendőrök, másoknak sikerül felkapaszkodniuk egy-egy teherautóra.

Július eleje óta tíz bevándorló halt meg a La Manche csatornán való átkelési kísérlet közben, a legutóbbi ilyen balesetben egy szudáni férfit halálra gázolt egy kamion.Római panasz és aggodalom a tbc-vírusok miatt
Ignazio Marino, az olasz főváros főpolgármestere kijelentette, hogy Rómának anyagi forrása és szálláshelye sincsen az illegális bevándorlók és menekültek tömeges segítésére. Az olasz belügyminisztérium adatai szerint 2015-ben eddig több mint 54 ezer illegális bevándorló érkezett Itáliába, míg a Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint mintegy 97 ezer.

A főpolgármester ugyanakkor kijelentette, hogy a bevándorlást nem problémának, hanem kihívásnak tartja.

Az orvosból lett római főpolgármester egy esetleges járványveszély miatti aggodalmáról is beszélt: a bevándorlók nagy része a világnak olyan térségeiből érkezik, ahol a tuberkulózis (tbc) egyes vírusai az ismert antibiotikumoknak is ellenállnak. Hozzátette azonban, az illetékesek biztosították arról, hogy az Olaszországba érkező bevándorlókat ötszintű egészségügyi ellenőrzésnek vetik alá, ami kizárja a járványveszélyt.Negyedmilliós lemaradásban a menekültügyi hatóság
Németországban a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalnál (BAMF) már 250 ezer feldolgozatlan menedékjogi kérelem fekszik, és a menedékkérők folyamatos beáramlása miatt nem várható, hogy belátható időn belül ledolgozzák a lemaradást – mondta kedden a hatóság vezetője.

Nagyjából 100 ezer kérelmet gyorsan el lehetne bírálni, mert például Szíriából vagy a Nyugat-Balkánról származik a kérelmező, és míg a szíriaiak körében a 100 százalékot közelíti az elfogadott kérelmek aránya, vagyis szinte mindenkit csaknem automatikusan befogadnak, a nyugat-balkániak esetében a nullához közelít az elfogadott kérelmek száma, azaz gyakorlatilag mindenkit hazaküldenek.

A hátralék ledolgozása azonban ezekben az egyszerű ügyekben sem megy gyorsan, mert állandóan érkeznek újabb kérelmezők. Rekordot is regisztráltak: júliusban olyan sokan jöttek, mint soha korábban egy hónap alatt: 79 ezer menedékkérőt regisztráltak.

A hátralék ledolgozását az is nehezíti, hogy sok a bonyolult és hosszadalmas eljárás, ilyenek például az Afganisztánból származó menedékkérők ügyei – mondta a BAMF elnöke. Hírportálok beszámolói szerint hozzátette, hogy a hatóság folyamatos létszámfejlesztéssel igyekszik kezelni a helyzetet, az utóbbi 12 hónapban már 650 embert vettek fel.Városokba, falvakba kerülnek
A menedékkérők általában valamelyik nagyvárosban – főleg Münchenben, Berlinben és Hamburgban – jelentkeznek, hogy menedékjogi kérelmet kívánnak benyújtani, és a BAMF osztja el őket a tartományok között az úgynevezett königsteini képlet alapján, amely a lakosság nagysága és az adóbevétel figyelembevételével határozza meg a terhek megosztását a 16 tartomány között.

A menedékkérőket az eljárás első szakaszában – a főszabály szerint 3 hónapig, a túlzsúfoltság miatt azonban rendszerint sokkal rövidebb ideig – a tartományi központi befogadó állomásokon helyezik el, majd ellátásukat átveszik a helyi önkormányzatok, így országszerte nyílnak menedékkérőket ellátó szállások városokban és falvakban.

A tartományi kormányok és az önkormányzati szövetségek a központi, szövetségi támogatás növelését sürgetik, a gyorsan emelkedő terhekre hivatkozva. Egyre több tartomány javasolja, hogy vezessenek be egy „fejkvótát”, vagyis a szövetségi kormány az ellátott menedékkérők száma alapján nyújtson pénzügyi támogatást. A berlini vezetés állítólag nyitott a felvetésre.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu