Navalníj rövid ideig volt szabadlábon, most újra börtönbe vetették..
Szabadon engedték az orosz ellenzék vezérét, Alekszej Navalníjt hétfőn.
Nem abból a börtönből szabadult, ahol fogva tartották a az elmúlt két hétben, hanem egy másik komplexumból, ahová hétfőn szállították át – feltehetően a kamerák és az újságírók elől.
Ott, ahol a sajtó várta, szóvivője igyekezett elmagyarázni a helyzetet mondván, hogy Navalníjt helyi idő szerint fél 3 előtt két perccel engedték el, pont úgy, ahogy tervezték. A kormány tarthat valamitől – tette hozzá -, azért vitték át őt az utolsó pillanatban a Konkova börtöncentrumba, ahova letartóztatása után került. Most úton van hazafelé, hogy lezuhanyozzon, és átöltözzön. Úgyhogy ott most nem fognak találkozni vele, de holnaptól megint bent lesz az irodájában, folytatják a munkát.
Az orosz ellenzék több napos országos tüntetéshullámot szervezett a korrupció ellen március végén.
Alekszej Navalníjt március 26-án tartóztatták le egy moszkvai tömegdemonstráción pár perccel azután, hogy megérkezett.
Rajta kívül összesen több mint ezer embert vettek őrizetbe azon a napon Oroszország szerte.
Ez a tüntetéssorozat volt a legnagyobb megmozdulás azóta, hogy az orosz ellenzék utcára hívta az embereket választási csalás gyanújával 2011-2012-ben.
Az Európai Parlament a letartóztatottak szabadon engedését sürgeti.
Alekszej Navalníj az orosz államfő legjelentősebb ellenlábasa. Pere hosszan húzódott az elmúlt években: sikkasztással, pénzmosással, hűtlen kezeléssel vádolták.
Navalníj tavaly decemberben bejelentette, hogy indul a 2018-as elnökválasztáson.
Mindenki ezt olvassa most!
A kirovi bíróság 2017 februárjában helyben hagyta korábbi döntését, és öt év felfüggesztett börtönre ítélte Navalníjt. (A pert meg kellett ismételni, mert az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint megsértették Navalníj jogát a pártatlan eljáráshoz.)
Visszaszállították Navalnijt a börtönbe
Visszaszállították Alekszej Navalnij elítélt orosz ellenzéki politikust a vlagyimiri börtönkórházból a pokrovi börtönbe – közölte a hétfőn a Dozsgy ellenzéki online televízió bírósági iratokra hivatkozva.
A Dozsgy szerint egyébként Navalnij hétfőn a petuski bíróságon visszavonta két, a pokrovi börtön ellen benyújtott keresetét. Az egyikben azt kifogásolta, hogy cenzúrázták a hozzá eljutott újságokat, a másikban pedig azt, hogy nem adták ki számára a büntetésvégrehajtási intézetbe magával vitt könyveket, köztük a Koránt sem. Az első ügyben kiderült, hogy nem a börtönhatóság emberei ollóztak ki cikkeket a lapokból, a másodikban pedig rendeződött az őrizetes olvasásának gyakorlata.
„Lényegében mindent elértünk, visszavonom a keresletet”
– idézte Navalnijt a Dozsgy.
Június 2-án a petuski bíróság elutasította Navanij egy harmadik keresetének tárgyalását, amelyben a politikus nehezményezte, hogy szökésre hajlamosnak minősítették.
A hátfájásra és végtagzsibbadásra panaszkodó fogoly a börtönben március 31-től több mint három hétig éhségsztrájkot folytatott, mert kifogásolta, hogy nem engedtek be hozzá olyan orvosokat, akikben ő is megbízik. Tiltakozásának akkor vetett véget, amikor egy vlagyimiri polgári kórházban szakorvosok végül kivizsgálták.
Az ellenzéki politikus szimpatizánsai január 23-án és 31-én, valamint február 2-án és április 21-én tartottak tiltakozást a járványügyi korlátozások dacára is Oroszország számos városában. Az OVD-Info civil szervezet szerint ezeknek mintegy 13 ezer résztvevőjét vették őrizetbe a hatóságok.
Mindenki ezt olvassa most!
Navalnij ellen három büntetőeljárás zajlik: az első az általa alapított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítványának (FBK) felajánlott adományok hűtlen kezelése, a második az állampolgárok személyiségét és jogait sértő nonprofit szervezet létrehozása, a harmadik pedig annak bírónak a megsértése címén, aki azon a peren elnökölt, amelyet egy második világháborús veterán megrágalmazása ügyében folytattak le ellene.
A moszkvai ügyészség április végén kezdeményezte három, Navalnijhoz kötődő szervezet szélsőségessé minősítését. Az indoklás szerint a Navalnij Törzsei mozgalom, a Korrupcióellenes Küzdelem Alapítványa (FBK) és jogutódja, az Állampolgári Jogok Védelmének Alapítványa (FZPG) célja „a feltételek megteremtése az alkotmányos rend alapjainak megváltoztatásához”, egyebek között a „színes forradalmak” forgatókönyvének alkalmazásával.
Az ügyet szerdán tárgyalja egy moszkvai bíróság. Ha a testület a szervezeteket szélsőségesnek minősíti, akkor ezek tagjai egy múlt héten hatályba lépett törvénymódosítás értelmében évekre elveszítik passzív választójogukat, nem indulhatnak jelöltként például a szeptemberben esedékes parlamenti választáson sem.
Hétfőn egy moszkvai bíróság 10 ezer rubelre (jelenlegi árfolyamon mintegy 39 ezer forintra) bírságolta meg Dmitrij Gudkov ellenzéki politikust, amiért támogatásáról biztosította a Navalnij szabadon bocsátásért január 23-án megtartott tüntetést. Az ítéletet Gudkov távollétében tartották meg, mert a politikus vasárnap külföldre, Ukrajnába távozott, attól tartva, hogy büntetőeljárást indítanak ellene.
Mindenki ezt olvassa most!
Az eljárás hivatalos oka egy 2015-2017-ben bérelt helyiség miatti elmaradt fizetség lenne. A volt parlamenti képviselő lakását és hétvégi házát a hatóságok múlt héten átkutatták, nagynénijét, a bérleti díjjal tartozó cég tulajdonosát pedig őrizetbe vették.
Gudkov a Dozsgynak nyilatkozva úgy vélekedett, a megbírságolásának valódi célja az, hogy összefüggésbe hozzák Navalnij FBK-jával és ellehetetlenítsék indulását a szeptemberi választáson. Felmerült, hogy a Jabloko liberális párt képviselőjelöltje legyen, de erről a lehetőségről a politikus egy hétfői Telegram-bejegyzésben lemondott.
euronews, vadhajtasok