15.2 C
Budapest
2024. május. 3. péntek
HomeFőhírekGazdaságElemzők szerint jövő héten is kamatot vág az MNB

Elemzők szerint jövő héten is kamatot vág az MNB

2015 04 18 131248Londoni pénzügyi elemzők egyöntetű várakozása szerint a jövő héten minden bizonnyal folytatódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) márciusban újraindított monetáris enyhítési ciklusa.

A citybeli elemzői közösségben az is konszenzusos vélemény, hogy a kamatcsökkentéseket az MNB legalább az 1,50 százalékos alapkamat eléréséig, de jó eséllyel ennél is tovább folytatja.

Ezt jósolták pénteki előrejelzésükben a Royal Bank of Scotland elemzői is. A ház a monetáris tanács keddi ülésére a múlt havihoz hasonló, 0,15 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsít. Az RBS londoni elemzői szerint az eurójegybank (EKB) mennyiségi enyhítési programjának hatásait is figyelembe véve az MNB-alapkamat akár jóval 1,50 százalék alá is csökkenhet a magyar jegybank enyhítési ciklusának végére. A cég szakértőinek véleménye szerint a változatlanul erőteljesen dezinflációs globális környezetben az euró jelenlegi forintárfolyama nem egyeztethető össze a monetáris tanács azon céljával, hogy a teljes kosárra számolt magyarországi infláció visszaemelkedjen az MNB 3 százalékos központi célszintjére, annak ellenére sem, hogy az olajárak a legutóbbi időben emelkedtek.

Az RBS elemzői szerint mindez erős alapot teremt ahhoz, hogy az MNB ebben a hónapban és májusban is 0,15 százalékpontos lépésekben folytassa a kamatcsökkentési ciklust. A monetáris tanács várhatóan júniusban, az új inflációs jelentés közzététele után vizsgálhatja felül a havi kamatcsökkentések ütemét, ha ez szükséges, és ebben a döntésben a forintárfolyamnak fontos szerepe lesz.

A Barclays közgazdászai pénteki prognózisukban szintén 0,15 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósoltak a jövő hétre. Hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy jóllehet a defláció enyhült a múlt hónapban, valószínűtlen azonban, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő deflációs nyomás rövid távon elenyészne. Az EKB mennyiségi enyhítési ciklusa erősödési nyomást gyakorol a forintra, és ez a jó ideje tartó deflációval együtt lehetőséget teremt az MNB-nek a kamatcsökkentések folytatására a robusztus gazdasági növekedés ellenére is.

Forrás: autoszekto; Kép: Google;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem