Tízszázalékos zuhanás után álltak talpra az OTP-részvények, az esés felét sikerült eddig ledolgozni. Pénteken kiderül, megérte-e a pánik kellős közepén bevásárolni.
Rövidtávon úgy fest, megérte bátornak lenni és „megvenni az esést”, a Budapesti Értéktőzsde legforgalmasabb részvénye – OTP Bank – ugyanis jelentős felpattanást produkált a 16 900 forintos szintről, ahova az Egyesült Államokból elinduló, s Japánban újabb löketet kapó tőzsdei pánikhullám idején leesett.
A bankpapírok néhány nap alatt 1800 forintot estek, vagyis elolvadt a pénzintézet piaci értékéből (részvénypiaci kapitalizáció alapján) 500 milliárd forint, azaz közel 10 százalék. A zuhanás felét azonban máris sikerült ledolgozni, a szerdai korrekció idején 17 900 forintig kapaszkodott vissza a kurzus és lehet, hogy még nincs itt a vége.
A többség szerint érdemes vásárolni
Kedden még a pánik utóhatásait nyögte a magyar tőzsde, így nem kapott különösebb figyelmet, de az utóbbi időben a külföldi elemzőházak jelzései alapján nem árt némi óvatosság, ha az OTP papírokról van szó.
A JP Morgan aznap célárat csökkentett, igaz nem drasztikusan, 22 ezerről 21500 forintra. Ezzel együtt a többség (14 elemző) szerint továbbra is venni kell az OTP részvényeit, 3 szakértő szerint elég csak tartani, 1 pedig már eladást javasol. A célárak középértéke 21 477 forint, ami a jelenlegi árfolyamnál 20 százaléknál magasabb, tehát 1 éves időtávon elméletileg ennyit nőhet a részvények értéke.
Hozhatja a kötelezőt pénteken az OTP
A célárak beteljesülésének és a további árfolyam-emelkedésnek az esélyét könnyebb lesz pénteken megítélni. A bankcsoport aznap, éjfél után publikálja második negyedéves jelentését, a várakozások szerint növekvő bevételek mellett, erős eredmény várható az OTP-től.
Az Erste elemzőjének előrejelzése alapján az OTP bevételei jelentősen bővülhettek a második negyedévben, de a működési költségek és a céltartalék-képzés is emelkedhetett. Ráadásul a tavalyi második negyedévben jelentős, 84 milliárdos egyszeri pozitív tételt könyvelt el az OTP az üzbég Ipoteka Bank akvizíciója kapcsán, ennek hiánya miatt a bankcsoport profitja most közel 8 százalékkal csökkenhetett.
A régióban tapasztalható kamatkörnyezet kedvező maradt az OTP számára, sőt a magyar kamatmarzsok javulhattak is a magas alapkamat csökkenésének köszönhetően – tették hozzá az Erste szakértői.
Az OTP a saját elemzői konszenzusa szerint a második negyedévben – csoportszinten – közel 262 milliárd forint adózott profitot érhetett el. Ha így alakul, az 10 százalék csökkenést tükrözne éves szinten, de az ismert egyszeri pozitív hatás (ami az üzbég bankvásárlás miatt a bázisidőszakot feljavította) miatt ez még így is erős eredményre van kilátás, ami az első negyedéves 240 milliárdos profitnál is magasabbnak ígérkezik.
Jó hír, hogy a bankcsoport bevételei már elérhették a 624,5 milliárd forintot, vagyis itt éves szinten 13 százalékos előrelépést érhetett el a hitelintézet. Ami viszont kevésbé tetszhet a befektetőknek, az a várhatóan 18 százalékkal emelkedő költségvolumen. A nettó díj és kamatbevételek viszont valósággal kilőttek az elemzők várakozása szerint, ezen a soron közel 29 százalékkal lehetett nagyobb az eredmény.
A magyar kamatkörnyezet jelenleg ideális az itthon működő bankok számára, a Magyar Nemzeti Bank várhatóan idén még legalább egy kamatcsökkentést végrehajt, ez pedig kellő lendületet adhat az egyébként már magára talált lakossági hitelpiacnak.