Csökkentett energiatartalmúak azok az élelmiszerek, melyek energiaértéke 30-50 százalékkal kevesebb a velük összehasonlítható élelmiszerekhez képest (például a diétás párizsi 7 százalékos zsírtartalommal).
Energiaszegény élelmiszernek minősíthető az, amelynek egy adagja maximum 40 kalóriát szolgáltat (például Márka light italok; kevesebb, mint 20 kalória/ 100mililiter). Csökkentett zsírtartalmúnak pedig azt nevezik, melynek zsírtartalmát legalább 50 százalékkal csökkentették, és koleszterintartalma is kevesebb, mint 50miligramm/100 gramm (például Delma light 40 százalékos zsírtartalmú margarin).
A vitaminnal dúsított élelmiszernek megfelelő készítményben az egy napi átlagos adagban lévő vitaminok mennyisége a napi ajánlott vitamin beviteli érték egyharmada. Felső határ nincs, azonban ajánlott a napi dózist nem meghaladni, sőt A- és D- vitamin esetén,ahol elvileg túladagolás lehetséges, csak kivételes esetekben engedélyezik a hozzáadást (például margarinok esetében). A 60-as évekig az elhízás keletkezését a túltáplálkozással és a kevés mozgással magyarázták.
Ez a leegyszerűsített nézet oda vezetett, hogy úgy gondolták, hogy egyszerűen étrendi korlátozásokkal- és a mozgás fokozásával – a fogyókúra megoldható. Ezek a táplálékfelvételt korlátozó szigorú előírások azonban nem vezettek hosszú távú eredményre. Öt éven belül csaknem valamennyi fogyókúrázó testsúlya visszatért az eredeti értékre vagy felülmúlta azt.
A 60-as években kezdték hangsúlyozni, hogy a fogyókúrában a diéta önmagában nem elég, az egész életmódot át kell alakítani. Ilyen típusú komplex fogyókúrával bizonyították, hogy a vele elért eredményeket csak diétával, az esetek kevesebb, mint 5 százalékában lehet elérni.
Forrás: lifepress