K EPA20140610068 300x214
Forrás: Phys; Írta: BZI | 2015. 03. 05. 06:02:00

Virágzanak az e-bizniszre átnyergelt zugkereskedők. Eladási csúcsokat döntenek az elefántcsonttal, orrszarvútülökkel, tigriscsonttal és más vadon élő, védett állatok szerveivel seftelők.
Hatalmas üzlet Kínában az elefántcsont, az orrszarvútülök és tigriscsont eladása. Mint ahogy a TRAFFIC (a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét ellenőrző szervezet) felmérése kimutatta, tizenöt kínai oldal bonyolította le az illegális elefántcsont-kereskedelem több mint felét. A természetvédők szerint a távol-keleti ország az elefántcsont legnagyobb felvevőpiaca, az égbe szökő kereslet okán évente több tízezer afrikai elefántot mészárolnak le.

2015 03 05 064953

Lefoglalt elefántagyarak. (Fotó: AFP)

Nem csak az elefántcsont megy jól: online kiugró áron értékesítik többek között a rinocérosztülköt, a leopárd- és tigriscsontokat, a cserepesteknős teknőjét, a tobzoskapikkelyeket, a szarvascsőrű madár csőrdíszét és a szajga vagy tatárantilop szarvát is.

Kína 2013-ban lett a világ legnagyobb online kiskereskedelmi piaca, megelőzve az Egyesült Államokat. E-kereskedelmi portáljai – korántsem csak a közismert Alibaba – uralják az online kereskedelmet.

Peking állítólag már tett bizonyos intézkedéseket az illegális forgalom megfékezésére, de az aktivisták továbbra is legfeljebb szimbolikus gesztusokat látnak bennük.