2019-ben is folytatódhat az elmúlt években megfigyelhető turisztikai rekordsorozat.
Idén hét hosszú hétvégénk lesz, és már most érdemes lefoglalni a szállást, ha valaki március 15-én, húsvétkor vagy pünkösdkor szeretne elutazni valamelyik belföldi szállodába: a 2018-as adatokhoz képest már most 80 százalékkal nagyobb az előfoglaltság ezen időszakokra, így vélhetően nagyon hamar fognak elfogyni a jó szálláshelyek. Ugyanakkor hiába özönlenek a turisták, a magyar szállodák komoly gondokkal küzdenek, hatalmas problémát okoz a munkaerőhiány: van olyan szállodalánc, ahol jelenleg közel 90 pozíció áll betöltetlenül, ezek főként betanított és segédmunkás állások, de a szakképzettséget igénylő munkaköröknél is jelentős a kereslet. Utánajártunk, milyen évre számítanak a hazai szállodapiac szereplői, akik arról is beszéltek, hogyan lehetne kezelni a fluktuációt és munkaerőhiányt.
Évek óta rekordokat dönt a turizmus teljesítménye Magyarországon, a KSH adatai szerint a 2017-es év pedig minden idők legjobb turisztikai éve volt. A Magyar Turisztikai Ügynökség decemberben azt prognosztizálta, hogy 2018 még erősebb év lesz és a vendégéjszakák száma eléri majd a 31 milliót.
A tavalyi évre vonatkozó pontos adat egyelőre nem áll rendelkezésre, azonban a KSH nyilvánosságra hozta a 2018. novemberi, a kereskedelmi szálláshelyek forgalmával kapcsolatos számokat. E szerint a belföldi vendégek száma 8,2%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában és meghaladta a 460 ezret. A belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 5,9%-kal nőtt, és több mint 990 ezer volt csak novemberben. A szállodák szobakihasználtsága 1,0 százalékponttal, 58,2%-ra nőtt és az összes bruttó árbevétel folyó áron 7,1%-kal 37 milliárd forintra nőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel 6,8%-kal 20 milliárd forintra emelkedett.
Teltház a hosszú hétvégéken
2019-ben hét hosszú hétvégénk lesz, és már most érdemes lefoglalni a szállást, ha valaki belföldi utazást tervez a munkaszüneti napokon.
A 2018-as adatokhoz képest már most 80%-kal nagyobb az előfoglaltság ezen időszakokra, így vélhetően nagyon hamar fognak elfogyni a jó szálláshelyek – mondta a Portfolio-nak Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezetője, hozzátéve, hogy a hosszú hétvégék során a fürdővárosok wellness szállodái várhatnak kiemelkedő telítettséget, viszont látható, hogy egyes turisztikai desztinációk (például Eger és Sümeg) már most kiemelt foglaltsági adatokkal rendelkeznek.
2018-ban az augusztus 17-19-ei hétvége volt a legerősebb és Szigetvári szerint várhatóan idén is ez lesz, hiszen augusztus 20-a keddre fog esni, vagyis négy munkaszüneti nap áll majd rendelkezésre.
– árulta el a Portfolio-nak Bogár Zoltán, a Danubius Hotels Group központi üzletfejlesztési igazgatója, hozzátéve, azt azért nem lehet mondani, hogy ha egy-egy hosszúhétvége forgalom szempontból kiemelkedően jól sikerül, akkor az év már „zsebben van”. A belföldi vendégek körében a Danubius vidéki all inclusive és a wellness szolgáltatásokat is kínáló szállodái a legnépszerűbbek, a nyári időszakban pedig leginkább a Balaton-parti szállodáik keresettek.
– jegyezte meg.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének decemberben publikált Trend Riportja is megerősíti, hogy a hosszú hétvégék jelentős teljesítménynövekedést eredményeznek, a balatoni régió szállodáinak teljesítménye például októberben is nagyon jó volt, és ebben szerepe volt az október 23-ai hosszú hétvégének és az őszi iskolai szünetnek.
Az elemzés szerint október végéig a szállodák átlagos kihasználtsága 62,5% volt, ez 2,2% ponttal meghaladta a bázist. A bruttó átlag szobaár a vizsgált időszakban 20 849 forintot tett ki, ami 4%-kal nagyobb a 2017 hasonló időszakában elértnél.
Kiemelt úticélnak számít Budapest
A főváros egész éves célpont, és ugyan a balatoni nyár folyamatosan hosszabbodik, de még mindig nagyon jelentősen júliusi és augusztusi csúcshoz kötött. Szigetvári József elmondta, a Balatonon a hosszúhétvégékből csak a 4 csillagos wellness szállodák tudnak részesülni, és nyár közeledtével (pünkösdkör például) lesznek csak sikeresek az apartmanok.
A Danubius Hotels Group tapasztalata szerint pedig a fővárosi szállodák esetében a legerősebb belföldi időpontok a nagy ünnepek – az államalapítás ünnepe és szilveszter, valamint a nagyobb sportesemények.
– mondta Bogár Zoltán, hozzátéve, a budapesti szállodákban a belföldi vendégek aránya egyelőre lényegesen alacsonyabb, mint a vidéki intézményekben, bár dinamikusan nő. Ennek egyik oka a nagy érdeklődésre számot tartó sport-, és kulturális események évről évre növekvő számában, a másik pedig az üzleti turizmus élénkülésében keresendő (képzések, szakmai vásárok és kiállítások, konferenciák).
Van, ahol 90 nyitott pozíció van
A szakképzett munkaerő hiánya egyre nagyobb gondot jelent a magyar gazdaság minden ágazata számára. A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint az építőipar mellett a legnehezebb helyzetben a vendéglátóipar és a turizmus van, ahol napi problémát jelent a szaktudással rendelkező munkavállalók felkutatása és megtartása.
Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) volt főtitkára, jelenlegi elnöki tanácsadója szerint a nyugati határ menti településeken és a fővárosban a legrosszabb a helyzet.
Budapesten nagyon sok a szálloda, és a különböző vállalatok és intézmények elszívják egymás elől a munkaerőt.
– jegyezte meg Kovács. Az MSZÉSZ által tavaly novemberben készített felmérés szerint leginkább a takarítószemélyzet, a felszolgáló, a recepciós és a szakács munkakörökre a legnehezebb munkaerőt találni.
– tette hozzá Kovács István, aki azt is elmondta, a vendéglátóiparban tapasztalható munkaerőhiány nem Magyarország-specifikus, egyaránt tapasztalható a 2004-ben az EU-hoz csatlakozó balti államokban és Nyugat-Európában.
Ennek okai általánosságban az, hogy a szálloda-és vendéglátóipar területén a bérek jelentősen elmaradnak a gazdaság egyéb ágazataiban fellelhető keresetektől, és ez vonatkozik Ausztriára, Németországra és más EU-tagországokra is – tette hozzá.
Az a Portfolio birtokába került, a Pénzügyminisztérium által készített anyagból is kiderült, hogy a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban dolgozók nehéz helyzetben vannak: itt majdnem kétharmados (64,7%) a minimálbér és a garantált bérminimum együttes aránya a teljes foglalkoztatotti körben.
Kovács István szerint az alacsony fizetések mellett a kedvezőtlennek tartott munkarend, munkabeosztás miatt sem örvend nagy népszerűségnek a vendéglátás, szállásadás ágazat.
– mondta Dévényi Flóra, a Danubius Hotels Group emberi erőforrások igazgatója, aki elárulta azt is, hogy a budapesti szállodáikban tapasztalható a legnagyobb munkaerőhiány. Pécsi szállodájuk a másik végleltet jelenti: ott jelenleg nincs betöltetlen állás.
– jegyezte meg Dévényi. A HR-igazgató úgy látja, hogy a diákmunka és a nyugdíjasok foglalkoztatása részben tudja orvosolni a munkaerőhiányt, az iskolaszövetkezeteken keresztül érkező diák munkaerőre főleg az iskolai szünetekben számítanak különféle munkakörökben, és sok felsőoktatásban részt vevő hallgató végzi a szállodákban a gyakorlatát is, sokuknak később állást is ajánlanak.