2019-ben is folytatódhat az elmúlt években megfigyelhető turisztikai rekordsorozat.

Idén hét hosszú hétvégénk lesz, és már most érdemes lefoglalni a szállást, ha valaki március 15-én, húsvétkor vagy pünkösdkor szeretne elutazni valamelyik belföldi szállodába: a 2018-as adatokhoz képest már most 80 százalékkal nagyobb az előfoglaltság ezen időszakokra, így vélhetően nagyon hamar fognak elfogyni a jó szálláshelyek. Ugyanakkor hiába özönlenek a turisták, a magyar szállodák komoly gondokkal küzdenek, hatalmas problémát okoz a munkaerőhiány: van olyan szállodalánc, ahol jelenleg közel 90 pozíció áll betöltetlenül, ezek főként betanított és segédmunkás állások, de a szakképzettséget igénylő munkaköröknél is jelentős a kereslet. Utánajártunk, milyen évre számítanak a hazai szállodapiac szereplői, akik arról is beszéltek, hogyan lehetne kezelni a fluktuációt és munkaerőhiányt.

Évek óta rekordokat dönt a turizmus teljesítménye Magyarországon, a KSH adatai szerint a 2017-es év pedig minden idők legjobb turisztikai éve volt. A Magyar Turisztikai Ügynökség decemberben azt prognosztizálta, hogy 2018 még erősebb év lesz és a vendégéjszakák száma eléri majd a 31 milliót.

A tavalyi évre vonatkozó pontos adat egyelőre nem áll rendelkezésre, azonban a KSH nyilvánosságra hozta a 2018. novemberi, a kereskedelmi szálláshelyek forgalmával kapcsolatos számokat. E szerint a belföldi vendégek száma 8,2%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában és meghaladta a 460 ezret. A belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 5,9%-kal nőtt, és több mint 990 ezer volt csak novemberben. A szállodák szobakihasználtsága 1,0 százalékponttal, 58,2%-ra nőtt és az összes bruttó árbevétel folyó áron 7,1%-kal 37 milliárd forintra nőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel 6,8%-kal 20 milliárd forintra emelkedett.

Teltház a hosszú hétvégéken

2019-ben hét hosszú hétvégénk lesz, és már most érdemes lefoglalni a szállást, ha valaki belföldi utazást tervez a munkaszüneti napokon.

A 2018-as adatokhoz képest már most 80%-kal nagyobb az előfoglaltság ezen időszakokra, így vélhetően nagyon hamar fognak elfogyni a jó szálláshelyek – mondta a Portfolio-nak Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezetője, hozzátéve, hogy a hosszú hétvégék során a fürdővárosok wellness szállodái várhatnak kiemelkedő telítettséget, viszont látható, hogy egyes turisztikai desztinációk (például Eger és Sümeg) már most kiemelt foglaltsági adatokkal rendelkeznek.

Elbukhatod a hosszú hétvégéidet: a rutinosak már rég léptek

2018-ban az augusztus 17-19-ei hétvége volt a legerősebb és Szigetvári szerint várhatóan idén is ez lesz, hiszen augusztus 20-a keddre fog esni, vagyis négy munkaszüneti nap áll majd rendelkezésre.

A hosszú hétvégék számának éves szinten is érzékelhető hatása van, ezt már az éves üzleti tervek összeállításakor (vagyis minden ősszel) figyelembe szoktuk venni. Ez elsősorban a vidéki szállodáinkra igaz, ahol jelentősen magasabb a belföldi vendégek aránya

– árulta el a Portfolio-nak Bogár Zoltán, a Danubius Hotels Group központi üzletfejlesztési igazgatója, hozzátéve, azt azért nem lehet mondani, hogy ha egy-egy hosszúhétvége forgalom szempontból kiemelkedően jól sikerül, akkor az év már „zsebben van”. A belföldi vendégek körében a Danubius vidéki all inclusive és a wellness szolgáltatásokat is kínáló szállodái a legnépszerűbbek, a nyári időszakban pedig leginkább a Balaton-parti szállodáik keresettek.

Az utóbbi évek jellemző trendje, hogy a belföldi vendégek közül egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy évente többször elutazzanak otthonról egy-egy rövidebb – néhány napos – tartózkodásra

– jegyezte meg.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének decemberben publikált Trend Riportja is megerősíti, hogy a hosszú hétvégék jelentős teljesítménynövekedést eredményeznek, a balatoni régió szállodáinak teljesítménye például októberben is nagyon jó volt, és ebben szerepe volt az október 23-ai hosszú hétvégének és az őszi iskolai szünetnek.

Az elemzés szerint október végéig a szállodák átlagos kihasználtsága 62,5% volt, ez 2,2% ponttal meghaladta a bázist. A bruttó átlag szobaár a vizsgált időszakban 20 849 forintot tett ki, ami 4%-kal nagyobb a 2017 hasonló időszakában elértnél.

Kiemelt úticélnak számít Budapest

A főváros egész éves célpont, és ugyan a balatoni nyár folyamatosan hosszabbodik, de még mindig nagyon jelentősen júliusi és augusztusi csúcshoz kötött. Szigetvári József elmondta, a Balatonon a hosszúhétvégékből csak a 4 csillagos wellness szállodák tudnak részesülni, és nyár közeledtével (pünkösdkör például) lesznek csak sikeresek az apartmanok.

A Danubius Hotels Group tapasztalata szerint pedig a fővárosi szállodák esetében a legerősebb belföldi időpontok a nagy ünnepek – az államalapítás ünnepe és szilveszter, valamint a nagyobb sportesemények.

A budapesti szállodáinknak mindenképpen jót tett a fővárosi karácsonyi vásárok nemzetközi elismertsége is. Az adventi időszak kihasználtsága az utóbbi 2-3 évben dinamikusan nőtt, idén az adventi hétvégéken az átlagos foglaltság nem ritkán 85% felett volt, ami mondjuk 5 évvel ezelőtt nehezen lett volna elképzelhető

– mondta Bogár Zoltán, hozzátéve, a budapesti szállodákban a belföldi vendégek aránya egyelőre lényegesen alacsonyabb, mint a vidéki intézményekben, bár dinamikusan nő. Ennek egyik oka a nagy érdeklődésre számot tartó sport-, és kulturális események évről évre növekvő számában, a másik pedig az üzleti turizmus élénkülésében keresendő (képzések, szakmai vásárok és kiállítások, konferenciák).

Van, ahol 90 nyitott pozíció van

A szakképzett munkaerő hiánya egyre nagyobb gondot jelent a magyar gazdaság minden ágazata számára. A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint az építőipar mellett a legnehezebb helyzetben a vendéglátóipar és a turizmus van, ahol napi problémát jelent a szaktudással rendelkező munkavállalók felkutatása és megtartása.

Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) volt főtitkára, jelenlegi elnöki tanácsadója szerint a nyugati határ menti településeken és a fővárosban a legrosszabb a helyzet.

Elbukhatod a hosszú hétvégéidet: a rutinosak már rég léptek

Budapesten nagyon sok a szálloda, és a különböző vállalatok és intézmények elszívják egymás elől a munkaerőt.

Az utóbbi években ugyan lelassultak a szállodafejlesztések, de a turizmus felélénkülése miatt új erőre kaptak, a közeljövőben számos új szálloda nyílik majd meg, melyeknél a megfelelő számú és képzettségű munkaerő biztosítása igen nehéz lesz

– jegyezte meg Kovács. Az MSZÉSZ által tavaly novemberben készített felmérés szerint leginkább a takarítószemélyzet, a felszolgáló, a recepciós és a szakács munkakörökre a legnehezebb munkaerőt találni.

Ma már a szállodák nagy része annak is örül, ha képzetlen munkaerőt sikerül találnia, és vállalja, hogy betanítja az új dolgozót

– tette hozzá Kovács István, aki azt is elmondta, a vendéglátóiparban tapasztalható munkaerőhiány nem Magyarország-specifikus, egyaránt tapasztalható a 2004-ben az EU-hoz csatlakozó balti államokban és Nyugat-Európában.

Ennek okai általánosságban az, hogy a szálloda-és vendéglátóipar területén a bérek jelentősen elmaradnak a gazdaság egyéb ágazataiban fellelhető keresetektől, és ez vonatkozik Ausztriára, Németországra és más EU-tagországokra is – tette hozzá.

Elbukhatod a hosszú hétvégéidet: a rutinosak már rég léptek

Kiemelt úticélnak számít Budapest

Az a Portfolio birtokába került, a Pénzügyminisztérium által készített anyagból is kiderült, hogy a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban dolgozók nehéz helyzetben vannak: itt majdnem kétharmados (64,7%) a minimálbér és a garantált bérminimum együttes aránya a teljes foglalkoztatotti körben.

Kovács István szerint az alacsony fizetések mellett a kedvezőtlennek tartott munkarend, munkabeosztás miatt sem örvend nagy népszerűségnek a vendéglátás, szállásadás ágazat.

Ahogyan más szállodák, vendéglátóhelyek, mi is küzdünk a fluktuációval és a munkaerőhiánnyal. Jelen pillanatban közel 90 betöltetlen álláshelyünk van, amelyek főként betanított és segédmunkás pozíciók (pl. szobatakarító, takarító, mosogató). A szakképzettséget igénylő munkakörök esetében jelentős a kereslet a jó pincérek és szakácsok iránt, de például üres szállodai recepciós állásaink is vannak, ami azért néhány éve nem volt túl gyakori

– mondta Dévényi Flóra, a Danubius Hotels Group emberi erőforrások igazgatója, aki elárulta azt is, hogy a budapesti szállodáikban tapasztalható a legnagyobb munkaerőhiány. Pécsi szállodájuk a másik végleltet jelenti: ott jelenleg nincs betöltetlen állás.

A két szezonálisan működő balatoni szállodánkban dolgozó munkavállalóink egy részének Budapesten és vidéki szállodáinkban kínálunk munkát a téli időszakra, és a szezon indulásával természetesen visszavárjuk őket Balatonfüredre. A Danubius Hotels Group egyre nagyobb figyelmet fordít a megtartásra, mint új toborzási módszerre, melynek elemei a megfelelő alapfizetés mellett a cafeteria csomag, az ingyenes étkezés, az egyéb juttatások és kedvezmények, a céges rendezvények és a jó munkahelyi légkör

– jegyezte meg Dévényi. A HR-igazgató úgy látja, hogy a diákmunka és a nyugdíjasok foglalkoztatása részben tudja orvosolni a munkaerőhiányt, az iskolaszövetkezeteken keresztül érkező diák munkaerőre főleg az iskolai szünetekben számítanak különféle munkakörökben, és sok felsőoktatásban részt vevő hallgató végzi a szállodákban a gyakorlatát is, sokuknak később állást is ajánlanak.

Sok munkatársunkat foglalkoztatjuk tovább nyugdíjba vonulásuk után, illetve bizonyos munkaköröket kifejezetten szívesen töltünk be nyugdíjas munkatársakkal – tette hozzá. Kovács István szerint a fizetések emelése, az ágazat presztízsének javítása mellett bizonyos mértékben a közmunkások foglalkoztatása segíthet a problémák megoldásában, azonban utóbbi csak részmegoldás lenne, hiszen a közmunkások jó része képzetlen, épp ezért csak bizonyos munkakörökben, például a takarító, segédszemélyzet tagjaként lehetne alkalmazni őket.
Forrás: portfolio.hu

ElőzőAz elektromos autós forradalomhoz előbb egy másfajta fejlesztés szükséges
KövetkezőNem semmi, milyen levelet írt Marcon a franciáknak!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza