5.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeÉletmódÉletmód hírekElbúcsúztatták és eltemették a második világháború hős magyar pilótáját, Vitéz Frankó Endrét.....

Elbúcsúztatták és eltemették a második világháború hős magyar pilótáját, Vitéz Frankó Endrét.. Miniszterelnökünk is búcsúzott tőle a Facebook-on.. – fotók

A magyar miniszterelnök a Facebook-oldalán jelentkezett egy újabb bejegyzéssel, ami ezúttal nem a koronavírus-járvánnyal és annak megfékezésével kapcsolatos.

Mint kiderült, egy legendás főhadnagyról, Vitéz Frankó Endréről emlékezett meg!

A 95 éves korában elhunyt Vitéz Frankó Endre a Puma vadászrepülő hadosztály utolsó, még bevetésen részt vett pilótája volt, aki a második világháborúban szolgált.

„Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse”. Búcsú Vitéz Frankó Endre főhadnagytól, a hős puma immár az égi kötelékben. Nyugodjon békében!” – olvasható a bejegyzésnél.

Az elhunyt Frankó Endre nyugállományú főhadnagy ravatala / Fotó: MTI Mónus MártonAz elhunyt Frankó Endre nyugállományú főhadnagy ravatala / Fotó: MTI Mónus Márton

Ahogy a Blikk megírta, Orbán Viktor a Facebook-oldalán búcsúztatta a legendás főhadnagyot, Vitéz Frankó Endrét.

A 95 éves korában elhunyt Vitéz Frankó Endre a Puma vadászrepülő hadosztály utolsó, még bevetésen részt vett pilótája volt, aki a második világháborúban szolgált.

„Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse”. Búcsú Vitéz Frankó Endre főhadnagytól, a hős puma immár az égi kötelékben. Nyugodjon békében!” – olvasható Orbán Viktor bejegyzésnél.

Frankó Endre 1923. szeptember 3-án született Egerben, négy testvére volt. Hárman fiúk mind repülők lettek. A pilóta 1942-ben érettségizett a szülővárosában. Frankó Endre az iskola után jelentkezett a Repülő Akadémiára, ahová még 42-ben bevonult. Vadász minősítést kapott, de adminisztrációs hiba miatt a második évfolyamot távolfelderítő kiképzéssel kezdte, ám a hibát később helyrehozták.

A legendás pilóta Veszprémben kapott CR-42 és Héja kiképzést. 1944. augusztus 20-án hadnaggyá avatták, majd később szeptember 15-én csatarepülő tanfolyamra küldték Debrecenbe, ám később Pápára települtek, de kiképzést és gépet itt sem adtak neki.

Sokat panaszkodott, így néhány társával együtt áthelyezték a Szent László hadosztályhoz. Várpalotán kapott gyalogos kiképzésben részesült, majd az első bevetés előtt nem sokkal, november 30-án végre áthelyezték a Pumákhoz. Először a 101/6. Kölyök századhoz, Messzer átképzésre, majd 1945. februárjában a 101/3. Drótkeféhez. Első bevetéséig csak 6 óra 10 percet repült 109-cel. Pár bevetés után az ezredből újra 3 százados osztály lett és a fiatal tapasztalatlan pilótákat köztük Frankót is tartalékba helyezték. Lévay „Szőr” viszont pilótákat keresett a 102-es csatarepülőkhöz. Endre néhány társával együtt jelentkezett, de mire újra repülhettek volna az osztály elvesztette az összes gépét. 1945. május 5-én az ezreddel együtt hadifogságba került, de ugyanez év karácsonyára már hazajutott.

Első feleségét 1948-ban vette el, ám a neje 9 hónappal később elhunyt. Második felesége 1996-ban hunyt el.

Elvégezte a Műszaki Egyetem gépészmérnöki karát levelező tagozaton. Később a Jánoshegyi libegőt is ő tervezte – írja a pumaszállás.hu.

blikk, Facebook

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem