Home Főhírek Külföld Egységes hadászati eszközök vásárlásával javulhat az unió védelme

Egységes hadászati eszközök vásárlásával javulhat az unió védelme

Donald Trump amerikai elnök azt szeretné, ha a NATO európai tagországai felemelnék védelmi kiadásaikat (Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo)

A különböző országok egyre komolyabb fegyverkezési versenybe kezdtek.

Nemcsak a nagyhatalmak, hanem a kisebb országok is növelik védelmi képességeiket, és nemcsak a NATO szövetségén belül, hanem azon kívül is. Fegyveres konfliktusok bőven vannak világszerte, olyanok is, ahol a nagyhatalmak érdekei ütköznek – elég csak Szíriára vagy Ukrajnára gondolni.

Vannak olyan instabil államok is, ahol egyelőre kiszámíthatatlan, mi fog történni – ilyenek Irán, Észak-Korea vagy Líbia. Ráadásul a Washington, Moszkva és Peking közti viszony sem felhőtlen, így nem csoda, ha a világ a fegyverkezés irányába halad. A Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában arról beszélgettek, hogy mely konfliktustól kell a leginkább tartani.

Oroszország a hadiipar fejlesztésével szeretne nagyhatalom maradni (Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium)Oroszország a hadiipar fejlesztésével szeretne nagyhatalom maradni (Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium)

Katonai potenciáljukat, gazdasági, pénzügyi és kiberképességeket tekintve jelenleg két szuperhatalom létezik a világban: Kína és az Egyesült Államok. Oroszország, mivel nem tudta kellő mértékben fejleszteni a gazdaságát, lecsúszott, amit hadereje fejlesztésével próbál kompenzálni, hogy komoly játékosnak tűnjön – fogalmazott Pintér István, a Geopolitikai Tanács elnöke.

Az Európai Unió helyzetéről Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára azt mondta: gazdasági nagyhatalom, katonailag viszont gyengébb az előbb említett államoknál. Számolni mindenképpen kell vele, hiszen a tagállamok haderejét összeadva komoly tényező, amely a hadászati triád minden elemével – szárazföldi, légierő és atomfegyverek – rendelkezik.

Felértékelődött a katonai jelenlét

Elsődlegesen a gazdasági kérdések határozzák meg az erőviszonyokat, hiszen ez dönti el, hogy mennyi pénzt költhet egy állam egy adott évben fegyverkezésre. Márpedig a hadseregek fejlesztése és átállítani a digitális korra, rengeteg pénzt és szellemi tőkét igényel – mondta Pintér.

Kis-Benedek szerint azonban napjainkban annyi ellentét feszül a világban, hogy felértékelődött a katonai jelenlét szerepe. A konfliktusok kezelése nehéz, ezért az országoknak komoly haderőre van szükségük – fogalmazott.

Mint megjegyezte, abban viszont nem egységes az országok álláspontja, hogy

konvencionális vagy aszimmetrikus háborúra készüljenek fel,

így nem mindenhol elsődleges a hagyományos haderő bővítése. A szakértő Oroszországot és Kínát hozta fel példának, hiszen előbbi a hadseregét fejleszti jelentősen, míg Kína inkább a gazdasági hadviselésben érdekelt.

Az Európai Unió kiszolgáltatottságáról az Egyesült Államok felé Kis-Benedek azt mondta: az európai hadiipari vállalatok 80 százaléka amerikai kézben van, és a hidegháború óta nem is létezhet nélküle.

Pintér felhívta a figyelmet a Mike Pompeo–Szergej Lavrov találkozóra, ahol az amerikai és az orosz külügyminiszter a Koreai-félszigetről, a Közel-Keletről, Ukrajnáról, Venezueláról és Szíriáról is tárgyalt. A feszültség nőhet, de diplomáciai úton mindig csökkenthető – állapította meg.

Hiányzik a kellő szintű együttműködés

Haditechnikai eszköz vásárlásakor jelentősen nő a vevő kiszolgáltatottsága az eladó felé, hiszen rá van utalva a gyártó országra, így célszerű ugyanahhoz a szövetséghez tartozó országoktól vásárolni hadiipari termékeket. Emellett ott a kiképzés, a tartalék eszközök és alkatrészek problémája, valamint az eszközök ára is, hiszen a szövetségesek között – főleg csomagok vásárlása esetén – olcsóbban cserélnek gazdát a fegyverek – magyarázta Kis-Benedek József.

Pintér István felhívta a figyelmet az egységes fegyverek vásárlásának fontosságára, ami jelenleg az Európai Unióban hiányzik, hiszen minden tagállam máshonnan szerzi be a fejlesztéseket,

ami egy kibontakozó fegyveres konfliktus esetén óriási veszélyforrás.

Kis-Benedek hangsúlyozta: az Európai Unió hadiipari szervezete, az EDA nagyjából 20 projektet futtat azért, hogy a tagállamok egymással együttműködve gyártsanak vagy vásároljanak fegyvereket, a kezdeményezés azonban eddig nem volt sikeres, így a közeljövőben valószínűleg szigorítani fogják a hadiiparok kooperációját.

Az uniós tagállamaiban megvan a közös gyártás és az amerikai hadiipartól való függetlenedés igénye – összegezte.

Az uniónak többet kellene védelmi kiadásokra fordítani

A NATO védelmi kiadásaival kapcsolatban Pintér István felhívta a figyelmet: ha az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, akkor a katonai szervezet védelmi kiadásainak kétharmada unión kívüli országokból fog érkezni, ezek nagy részét az Egyesült Államok adja. Az Európai Unió gazdasági nagyhatalom, miközben a saját védelmét nem hajlandó finanszírozni – hangoztatta, majd hozzátette: a NATO igen hatékony szervezet, de ezt a tulajdonságát az USA alapozza meg.

Donald Trump amerikai elnök azt szeretné, ha a NATO európai tagországai felemelnék védelmi kiadásaikat (Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo)

Trump volt az első amerikai elnök, aki felemelte a szavát az Európai Unió védelmi kiadásainak növeléséért, hiszen a biztonság egyetlen országban sincs ingyen. Az uniós tagállamoknak muszáj lesz határidőkhöz kötött, a nemzeti és a szövetségi céloknak egyaránt megfelelő fejlesztéseket végrehajtani – reagált Kis-Benedek.

Pintér István felhívta a figyelmet a terrorizmus elleni harcra, majd elmondta:

az uniónak a reális veszélyek ellen kellene fellépni,

hiszen különböző fenyegetésekkel szemben más módszerekkel és eszközökkel lehet fellépni.

Mint mondta, a kelet-európai országok óriási katonai kiadásokat vállalnak fel, amelyek jelentés részével tulajdonképpen Nyugat-Európát védik.

A címlapfotó illusztráció.

Kossuth Rádió

ElőzőMilliókat kaphatnak napelemes rendszerekre a kis- és középvállalkozások
KövetkezőÁrtatlan gyalogosokra lövöldöznek, a szerb rendőrség tehetetlen
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás