Magyarországon napról napra nő a visszamondások száma, a három tavaszi hónapra összesítve a foglalások 16,4 százalékát mondták le a top tíz küldő országból.

Szakértők szerint a turizmus az az ágazat, amely a legtöbb ágazattal kapcsolatban áll, így a koronavírus nem csak az idegenforgalomban okoz gazdasági károkat, más ágazatok is aggódhatnak. Az OECD jelentéséből is ez derül ki, hiszen a globális GDP növekedési előrejelzését erre az évre máris 2,9 százalékról 2,4 százalékra csökkentette.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Egymilliárd forintos vis maior keretet hozott létre a Magyar Turisztikai Ügynökség a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésére. Gullár Zoltán, a cég vezérigazgatója az adatokat ismertetve elmondta, Magyarországon napról napra nő a visszamondások száma, a három tavaszi hónapra összesítve a foglalások 16,4 százalékát mondták le a top tíz küldő országból.

A lefoglalt utakat Ausztriából és Németországból 9 százalékos, az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából 16 százalékos, Olaszországból több mint 20 százalékos, illetve Romániából 27 százalékos arányban mondták vissza. Budapesten már most közel húszszázalékos a lemondások aránya. A vidéket, ahol a belfödi turizmus a domináns, kevésbé érintette a járvány, ott a foglalások tíz százalék alatti mértékben csökkentek.

A koronavírus nem csak az idegenforgalomban okoz gazdasági károkat, más ágazatok is aggódhatnak,

az OECD a globális GDP növekedési előrejelzését erre az évre 2,9 százalékról 2,4 százalékra csökkentette.

Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy két veszélyt rejt a koronavírus, népegészségügyi és gazdasági természetűt. „Egyszerre tud kárt tenni emberéletben és a gazdaságban is, először azonban az emberéletet érintő döntésekkel kell foglalkozni, a gazdasági hatások felmérésével majd foglalkoznak később a pénzügyi szakemberek” – mondta.

A turizmus több ágazattal is összefügg

Gulyás József, a KKVHáz vezérigazgatója a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában elmondta, a koronavírus azokat az ágazatokat érte el először, amelyek az emberek mozgásával vannak összefüggésben, vagyis a turizmust és a szállítmányozást. Hozzátette, véleménye szerint feltehetően dominóhatásként végigszalad a koronavírus hatása az egyéb ágazatokon is.

A turisztikai szakemberek azt mondják, a turizmus az az ágazat, amely a legtöbb ágazattal kapcsolatban áll” – mondta Gulyás József. Hozzátette,

„a turizmus legkisebb megfázása gyakorlatilag ez egész gazdaságot érintheti”.

Azt is elmondta, hogy a távol-keleti turizmus radikális elmaradása jelenti a legnagyobb kiesést, de valamennyi ország tíz százalék fölötti mértékben csökkentette már most a beutaztatást.

A Magyar Turisztikai Ügynökség  vis maior kerete jelzés az ágazat felé, hogy senki nem lesz magára hagyva problémáival” – mondta Gulyás József.

Az iparra is hatással lesz a koronavírus

Csath Magdolna közgazdász úgy véli, a koronavírus hatása egy ország gazdaságára attól függ, mennyire válságálló az ország gazdasága, illetve mekkora a gazdasági ereje, és az egyes ágazatok milyen hatékonysággal teljesítenek.

Csath Magdolna  felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon

a turizmus egy elég jelentős ágazat, fontos GDP-termelő,

ilyen módon nem mindegy, milyen helyzetbe kerül a koronavírus okozta visszamondások miatt.

Hozzátette, Magyarországon a gazdaság szempontjából kiemelt helyet foglal el az ipar is. „A koronavírus miatt komoly gondba kerülhetnek azok a cégek, amelyek tevékenységük során, különböző országokból hoznak be alapegységeket” – mondta Csath Magdolna.

Ha ezeket a beszállításokat megakadályozza az, hogy a beszállító országokban leáll a termelés, akkor ez azt jelenti, hogy a magyarországi vállatok nem jutnak hozzá a termelési alapegységekhez, így kénytelenek lesznek visszafogni a termelésüket. Ez azonban nem tenne jót sem a foglalkoztatottságnak, sem a bérek alakulásának.

Hiradó, Kossuth Rádió, Hirmagazin.eu

ElőzőSzanyi Tibor: Az MSZP és a DK sem baloldali párt – videó
KövetkezőOlaszország egész területén elrendelték a legmagasabb fokozatú óvintézkedéseket (18+)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza