Home Főhírek Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfó Egyre több olyan kimutatás születik, melyben az iskolai bántalmazás kerül középpontba.

Egyre több olyan kimutatás születik, melyben az iskolai bántalmazás kerül középpontba.

Szomorú kisfiú az iskolában Fotó:123rf.hu

A gyermekkori abúzus megelőzésére törekvő PACER Center adatai szerint minden ötödik diák számol be fizikai vagy szóbeli zaklatásról; az esetek 41 százalékában pedig megismétlődnek ezek az emberi méltóságot sértő megnyilvánulások. A külső megjelenésük, hovatartozásuk, irányultságuk miatt megfélemlített tanulók majd fele már értesít az esetről egy felnőttet (iskolában, otthon). Ennek következtében pedig több intézmény tesz a zaklatást megelőző lépéseket.

Szomorú kisfiú az iskolában Fotó:123rf.hu

Az ilyen jellegű tapasztalatokban részesült fiatalok körében jelentős mértékben megnő a szorongás, depresszió, a tanulmányi eredmények látványos leromlása, az alvásszavarok, az iskolai lemorzsolódás kockázata. A bántalmazások pedig nem szorulnak az iskolaépület falai közé, hiszen kiberbántalmazássá (online bekövetkező) duzzadva folytatják romboló tevékenységeiket.

Nina E. Cerfolio orvosprofesszor és pszichoanalitikus szerint mindannyiunk feladata, hogy tisztában legyünk a gyermekek mentális egészségi állapotával kapcsolatban. Ehhez pedig ismernünk kell a figyelmeztető jeleket, és különbséget kell tudnunk tenni a tipikus tinédzserkori szorongás és a mentális betegségre utaló jelzések között. Most, hogy az iskolakezdés küszöbén állunk, nem bölcs hozzáállás szemet hunynunk az elmúlt időkben világszerte tapasztalt, a gyermekek biztonságát fenyegető történések felett. Az éberség tehát alapvető szempont a megelőzés érdekében. Cerfolio szerint a valaha a „biztonság szentélyeként” funkcionáló iskolák mára teljesen más arculatot öltöttek magukra (gondoljunk itt az iskolai kriminalitásba torkolló elborzasztó eseményekre).

A figyelmeztető jelek

A szakember felsorol néhány figyelmeztető jelet, amikre szülőként mindenképpen érdemes figyelnünk, ha a gyermekeink fizikai és mentális egészségéről van szó:

  • – Drasztikus változásokat észlelünk a viselkedésükben, hangulatukban (pl. harag, agresszió, drámai hangulatingadozások, visszahúzódás stb.)
  • – Kapcsolatteremtési és -fenntartási nehézségekbe ütköznek – főként a kortársaik körében.
  • – A korábbiakhoz képest hirtelen leromlik a tanulmányi teljesítményük.
  • – Foglalkoztatják az önpusztító gondolatok – ilyen esetben érdemes pszichiáter segítségét biztosítani.
  • – Heves haragot éreznek, és elszenvedett sérelmeiket felemlegetve tombol bennük a bosszúvágy és megtorlási igény

Forrás nyomán

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás