Napról napra az átlagosnál több tűzesethez riasztják a tűzoltókat a kánikulában, ezért fokozott óvatosságot kér a katasztrófavédelem a lakosságtól – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője csütörtökön.
Hozzátette, hogy több esetben nemcsak a termény, például a lábon álló gabona, hanem mezőgazdasági gépek is áldozatául estek a földeken pusztító lángoknak, és a hőségben egyre több a közúti baleset is.
Autóban hagyott kisgyerekkel végzett a hőség Svájcban – a kislány öt éves volt,
Elmondta: azt kérik a lakosságtól, hogy még a kerti szalonnasütések, grillezések alkalmával is fokozott óvatossággal járjanak el és minden esetben tartsanak készenlétben oltóanyagot.
Ugyancsak figyelmeztetett arra, hogy aki útnak indul, az vigyen magával folyadékot, mert a gyakori balesetek miatt nőtt a forgalmi dugók esélye is – mondta Hajdu Márton.Figyelik a síneket
A MÁV szakemberei folyamatosan ellenőrzik a sínhőmérsékletet a hőségriadó alatt, a 45 Celsius-fokot elérő vagy azt meghaladó érték esetén fokozott pályafelügyeletet vezetnek be.
A vasúti pálya 50-60 Celsius-fok között deformálódhat, és ha ennek jelei mutatkoznak, sebességkorlátozást vezetnek be, emiatt jelenleg is több vonalon lassabban járnak a vonatokAz állatokat is megviselheti a kánikula
A napok óta tartó hőség miatt különös gondoskodást igényelnek az állatok a veszprémi állatkertben, a dromedárt napi többszöri zuhanyoztatással óvják a forróságtól.
A haszon- és a házi kedvencként tartott állatokat is megviseli a kánikula – mondta el Varga József állatorvos az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.
Hozzátette: különösen érzékenyek a hőségre a nyomott orrú kutyafajták, így például a mopsz, az angol vagy a francia bulldog is. Az ilyen fajtájú kedvenceket a kánikula idején érdemes kizárólag hajnalban vagy késő este sétáltatni.
A csaknem harminc hektáros tölgyerdő árnyékos helyei, jeges finomságok és többek között klimatizált barlang segít elviselni a napok óta tartó hőséget a Nyíregyházi Állatpark lakóinak.
Figyelni kell arra is, hogy amennyiben öt másodpercnél hosszabb ideig nem tudjuk lerakni a tenyerünket a forró betonra vagy aszfaltra, semmiképp se vigyük ki sétálni a városi kutyákat, nehogy égési sérüléseket szerezzenek a talpukon – hangsúlyozta Varga József.
Az állatorvos kitért arra is, hogy a rövidebb szőrű, világos bundájú kutyák és macskák könnyen leéghetnek az orruk és fülük tájékán, ez ellen magas faktorszámú napvédő krémmel lehet védekezni.
Szintén fontos a hőguta tüneteinek – megállás nélküli lihegés, étvágytalanság, hányás, 40-42 Celsius fokos testhőmérséklet – időben történő felismerése, ilyen esetben haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni – mondta el Varga József.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu